Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun tahliye edildi

Uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri nedeniyle tutuklanan Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun tahliye edildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili hala dava açılmadığına dikkati çekti, “Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız.” dedi.

Ümitcan Uygun

Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun, uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri nedeniyle tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Tahliye bilgisini avukatı Çağatay Cengiz, sosyal medya hesabı Twitterdan paylaştı. Cengiz, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Hukuka aykırı olarak 6 aydır tutuklu olan müvekkilim Ümit uygun tahliye oldu.”

Uygun, “Uyuşturucu ve Uyarıcı Madde Kullanmak ve Kullanılmasını Alenen Özendirmek” suçundan 6 aydır tutukluydu.

‘Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili ise hala dava açılmadı’

Ümitcan Uygun’un tahliye edilmesi sosyal medyada platformu Twitter’da da #ÜmitCanUygun etiketiyle ikinci gündem oldu. Çok sayıda kullanıcı, Uygun’un tahliyesine tepki göstererek Aleyna Çakır’ın ölümüne işaret etti. Kadın Cinayetleri Platformu da Twitterdan yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Uyuşturucu kullanma sebebiyle tutuklanan #ÜmitCanUygun serbest bırakıldı. Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili ise hala dava açılmadı. Kadınları yaşatacak olan yasalar etkin uygulanmıyor. Anayasayıı, yasayı, sözleşmeyi uygulatacağız. Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız.”

Ne olmuştu?

Ümitcan Uygun, 3 Haziran 2020’de Ankara’nın Keçiören ilçesi Yükseltepe Mahallesi’nde yaşayan ve Aleyna Çakır ismini kullanan kız arkadaşı Sema Esen’in evine gitmişti. Çakır’ın kapıyı açmaması üzerine çilingire kapıyı açtıran Uygun’un Çakır’ı ölü bulduğu iddia edilmişti.

Daha sonra Uygun’un, Çakır’ı darp etmesi sonucu yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntülerini sosyal medyada canlı yayımladığı ortaya çıkmıştı. Görüntülerin Çakır’ın ölüm olayından 1,5 ay önce çekildiği belirlenmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 6 Haziran 2020’de yaptığı açıklamada, Çakır’ın Uygun tarafından darp edilmesine ilişkin sosyal medyadan canlı yayınlanan görüntülerin ölümüyle ilgisinin bulunmadığını belirtmişti.

Daha önce sistematik şiddete maruz kalan ve ölümle tehdit edilen Çakır’ın, 17 Nisan’da Ümit Can Uygun ve arkadaşı Enes Ö.’den şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

Darp olayına ilişkin uzaklaştırma kararı verilmişti

Darp olayına ilişkin Uygun hakkında, “Konut dokunulmazlığının ihlali, kasten yaralama, tehdit ve hakaret” suçlarından işlem yapılmıştı. Mahkeme, Uygun’a 30 gün süreyle 6284 sayılı kanun kapsamında şiddet mağdurunun konutuna, okuluna, iş yerine yaklaşmama tedbirleri uygulanarak serbest bırakmıştı.

Sperm ve doku örnekleri Uygun’un DNA’sıyla uyumlu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli şekilde hayatını kaybeden Aleyna Çakır’ın otopsi işleminde vajinal sürüntü örneği ile sağ eldeki tırnak parçasında tespit edilen DNA profilleri üzerinde gerekli mukayese işlemlerinin yapılması için Ümitcan Uygun’dan DNA örneği alınmasına karar vermişti.

Uyuşturucu kullanırken görüntülerinin sosyal medyada yer alması ardından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanan Ümitcan Uygun’dan, cezaevine sevk edilmeden önce DNA örneği alınmıştı.

DNA örneği, karşılaştırma yapılması için Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’ne gönderilmişti. Yapılan incelemede, Aleyna Çakır’dan alınan sperm ve dokuların Ümitcan Uygun’a ait olduğu belirlenmişti. Savcılığa gönderilen raporda Çakır’da bulunan sperm ve doku örneklerinin, Ümitcan Uygun’un DNA’sı ile uyumlu olduğu belirtilmişti.

Yeni1Mecra