Aleyna Çakır’ın şiddet gördüğü görüntülere ilişkin soruşturma tamamlandı

Ümit U. hakkında Aleyna Çakır’a şiddet uyguladığının yer aldığı video görüntülerine ilişkin soruşturma tamamlandı.

Avukat Yıldırım, görüntülerle ilgili Ümit U.’nun “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan bir yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacağını belirtti.

Fotoğraf: Kadın Meclisleri

Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümü ile ilgili soruşturma devam ediyor. Soruşturma sürecine ilişkin Avukat Umur Yıldırım, twitter hesabından paylaşımda bulundu. Aleyna Çakır’ın 3 Haziran’da gerçekleşen şüpheli ölümü üzerine yapılan soruşturmanın devam ettiğini belirten Yıldırım, Ümit U.’nun 17 Nisan günü Aleyna’yı bayıltana kadar dövdüğü ve bu anları da sosyal medya hesabı instagramdan canlı yayınla paylaştığı video hakkında yapılan soruşturmanın ise tamamlandığını bildirdi.

 ‘Hakaret ve yaralama suçlarından takipsizlik verildi’

Aleyna Çakır’ın şikayeti üzerine “konut dokunulmazlığını ihlal”, “yaralama”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından Nisan ayında soruşturma açıldığını hatırlatan Yıldırım, “Fakat Aleyna’nın sebebini bilinmeyen bir nedenden şikayetinden vazgeçmesi üzerine savcılık hakaret ve yaralama suçlarından takipsizlik kararı verdi.” diye kaydetti.

‘Konut dokunulmazlığı ihlali suçundan yargılanacak’

Yıldırım, “TCK m.116/4 uyarınca konut dokunulmazlığını ihlal suçunun şikayete bağlı olmaması sebebiyle savcılık iddianame düzenleyerek mahkemeye gönderdi. Sanık Ümit U. bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.” dedi.

Eşitlik İzleme Kadın Grubu (EŞİTİZ) Temsilcisi ve hukukçu Hülya Gülbahar, “Aleyna Çakır’ın ölümü öncesinde, evinin basılması, dövülerek bayıltma ve bu görüntüler ile kendi silahıyla fotolarını sosyal medyada paylaşması ve benzeri olayların TCK 96 çerçevesinde, işkence bölümü altında yer alan ‘eziyet’ suçunu düşündürtmeli.” paylaşımında bulunmuştu.

Ne olmuştu?

Ankara’da Aleyna Çakır 4 Haziran günü evinde erkek arkadaşı Ümit U. tarafından ölü bulundu. Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümü kayıtlara “intihar” olarak geçti. Ümit U.’nun, Aleyna Çakır’a ölümünden önce 17 Nisan günü şiddet uyguladığı ve yerde baygın yattığı görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Bunun üzerine kadın örgütleri ve aktivistler başta olmak üzere Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümünün aydınlatılması için başlattığı eylemlerini sürdürüyor.