Ali Babacan: Başkanlık sistemi vaatleri sonuçsuz kaldı

HABER MERKEZİ – Kurucusu olduğu AK Partiden istifa ettikten sonra yeni parti kurma hazırlığında olan Ali Babacan, Başkanlık sisteminin vaatlerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, seçimlerle Anayasaya uygun bir sisteme döneceklerini savundu.

Yeni parti kurma hazırlığı içinde olan Ali Babacan, HaberTürk kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına katıldı. Canlı yayınlanan programda Babacan, Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Babacan, AK Partiden neden ayrıldığına ilişkin, “AK Parti’den ayrılmam bir gece verilmiş bir karar değil” dedi. AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldığını hatırlatan Babacan, “İnsan haklarının ihlal edildiğini, hukukun üstünlüğünün örselendiğini söylüyor bunları düzeltmek için yola çıktık. Bu amaçla da çaba harcadık. Hukukun üstünlüğü, demokrasi, insan hakları evrensel ilkeler. Örselenmeleri bizi rahatsız etti. Düzeltmek için mücadele ettik. Üstümüzde çok önemli bir sorumluluk hissettik.” dedi.

‘Reddi miras yapamayız’

Babacan, “Sayın Cumhurbaşkanımız ayrılmamı çok istemedi” diyerek, Türkiye’deki problemlerin mevcut yönetimle çözülemeyeceğini görmenin kendisini ayrılmaya mecbur bıraktığını belirtti. Sorumluluk sahibi oldukları zamanla ilgili hiçbir sorumluluktan kaçamayacaklarını belirten Babacan, “Reddi miras yapamayız. Günahıyla sevabıyla sorumlu olduğumuz dönemdir. Ama Türkiye’de parti içi demokrasi ile parti içi disiplin ciddi bir sorun” dedi.

‘Başkanlık sistemi vaatleri sonuçsuz kaldı’

Başkanlık sisteminin vaatlerinin sonuçsuz kaldığını belirten Babacan, “OHAL koşulunda, 15 Temmuz sürecinde Anayasal değişiklik oldu. ‘Ben bunu savunamam’ dedim. Savunsam gidip ‘hayır’a oy verirlerdi. Ki bu başkanlık sistemi kısa süre sonra Türkiye’nin en önemli ekonomik krizi ile anıldı. Koalisyonlar kalkacak denmişti, artık seçimlerden önce ittifaklar kuruluyor.” dedi.

‘Abdullah Gül ile vizyonumuz aynı’

Abdullah Gül’ün bu hareketin neresinde olduğu sorusuna ise Babacan, “Abdullah Gül ile vizyonumuz aynı. Ama Cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra ‘Başka partiye üye olmam’ demişti. Bugün kendisi çalışmalarımıza destek veriyor. Ayda 1-2 oturuyoruz. Dışarıdan bilgisi, tecrübesiyle destek veriyor. Nihai kararları biz veriyoruz. Yeni bir siyasi hareket başlatırken bu ilişkin çok şeffaf olması lazım” dedi.

Ne ittifak ne de ortak aday hedefleri olmadığını belirten Babacan, “Çalışmalarımızı uygulamak amacımız. Bir kişinin adaylığı için parti kurulamaz. Abdullah Gül başka bir gün gelip partinin başına geçemez” dedi. Yeni partide AK Partililerin ağırlıklı olduğu bir kadro olmayacağını söyleyen Babacan 2019 sonuna kadar tüzel kişiliği kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Ahmet Davutoğlu ile neden birlikte olmadıklarına ilişkin soruya ise, “Ahmet bey çok önce çalışmaya başladı, biz sonra başladık. Davutoğlu, birlikte hareket etmeyi önerdi. Ama çok daha önceden kendi merkezli bir hareket oluşturdu.” dedi. Seçimlerle Anayasaya uygun bir sisteme döneceklerini savunan Babacan, “Eskiye değil, düzgün bir parlamenter sisteme, güçler ayrılığı ilkesinin olduğu bir sisteme geçilmeli” dedi.