Ali Babacan Sancar’ı aradı

HDP yönelik gözaltılara karşı HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı arayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, operasyonun zamanlama ve iddia edilen gerekçeler bağlamında hukukla izah edilebilecek hiçbir yanının olmadığını belirtti.

Ali Babacan – Mithat Sancar

DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik gözaltılara karşı HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı arayarak dayanışma mesajı iletti. 

Sancar’ı telefonla arayan Babacan, gerçekleştirilen operasyon kapsamındaki hukuksuzluklardan, gözaltı uygulamalarından ve yaşanan sağlık sorunlarından dolayı geçmiş olsun dileklerini iletti. 

Babacan, bu operasyonun zamanlama ve iddia edilen gerekçeler bağlamında hukukla izah edilebilecek hiçbir yanının olmadığını ifade etti.

Babacan ayrıca ülkeyi hukuk devleti ilkelerine, demokrasi prensiplerine ve adalet gereklerine uygun hale getirmenin en acil ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Sancar ise kendileri için aşikar olan iktidar hesaplarının muhalefet ve demokratik kamuoyu tarafından da fark edilip bu konuda dayanışma içerisinde olunmasının umut verici olduğunu belirterek, demokrasi ve özgürlükler için ortak çabanın en temel hedefleri olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin DEVA Partisi resmi Twitter hesabında yapılan paylaşımda, “Genel Başkanımız Sn. Ali Babacan, HDP Genel Başkanı Sn. Mithat Sancar’ı telefonla arayarak, yapılan gözaltı işlemleri ve gözaltında yaşanan sağlık sorunları hakkında bilgi almıştır.

MA