Almanya 2020 yılında savaşa taraf ülkelere 1,15 milyar Euroluk silah sattı

Almanya, 2020 yılında Libya’daki savaşa taraf olan Türkiye’nin yanı sıra diğer çatışma bölgelerindeki ülkelere 1 milyar 150 bin Euroluk silah ihracatı yaptı

Almanya’nın yıllık toplam silah satışı ise 5 milyar 635 bin Euro oldu.

Almanya tarafından 2020 yılında ilk aylarda gerileme kaydedilse de 10 Aralık’a kadar toplam 5 milyar 635 bin euro tutarında silah ihracatına onay verildi.

Federal Ekonomi Bakanlığı, Yeşiller Partili Omid Nouripour’un verdiği soru önergesine yanıtında Almanya’nın 2020 yılındaki silah ihracatına dair bilgileri paylaştı. Buna göre Alman hükümeti geçen sadece çatışmaların olduğu ya da çatışmalara taraf olan ülkelere bir milyar Euroyu aşkın tutarda silah ihracatını onayladı.

2020 yılında ilk aylarda gerileme kaydedilse de 10 Aralık’a kadar toplam 5 milyar 635 bin Euro tutarında silah ihracatına onay verildi.

Türkiye’ye 22 milyon 900 binlik satış

Mısır’a 17 Aralık 2020 tarihine dek 752 milyon Euro tutarında silah ve askeri teçhizat satışına izin verdi. Katar’a onay verilen savunma sanayi ürünlerinin tutarı 305 milyon 100 bin, Birleşik Arap Emirlikleri‘ne 51 milyon 300 bin, Kuveyt’e 23 milyon 400 bin ve Türkiye’ye 22 milyon 900 bin Euro tutarında. Bu ülkeleri bir milyon 700 bin Euro ile Ürdün ve bir milyon 500 bin Euro ile Bahreyn takip ediyor.

Yemen’deki savaş harlanıyor

Bu ülkelerin bazılarında hali hazırda çatışmalar sürerken bazıları ise çatışmalara taraf ülkeler. Örneğin Yemen’de Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği koalisyon İran’ın destek verdiği Husi milislerin desteklediği hükümete karşı savaşıyor. Bu koalisyona Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Kuveyt, Ürdün ve Bahreyn de dahil. Ancak çatışmaların ön saflarında Suudi Arabistan yer alıyor.

Libya’da ateşkes ihlali

Katar ve Türkiye ile Libya’daki çatışmalarda oynadıkları rol nedeniyle sık sık eleştiriliyor. Katar ve Türkiye uluslararası alanda tanınan Trablus’taki Fayiz Es-Serrac hükümetine destek veriyor. Sarrac’a karşı mücadele eden General Halife Hafter’e ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır destek veriyor.

Libya’da şu an ateşkes devam etse de ülkedeki çatışmalara kalıcı bir çözüm bulanabilmiş değil. Almanya Libya eski lideri Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında devrilmesinden bu yana çatışmaların son bulması için arabulucuk ediyor. Berlin’de bir yıl önce bu amaçla Libya konferansı düzenlenmişti. BM bu konferansta alınan, Libya’ya silah sevkiyatının durdurulması kararının uygulanmadığını sıklıkla dile getiriyor.

BM: Türkiye ve BAE Libya’da ambargoyu deliyor

Birleşmiş Milletler’in (BM) verdiği bilgilere göre Libya’ya silah sevkiyatı yapan ülkeler arasında Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor. BM çatışan taraflara silah sevkiyatı yapan bu ülkelerin BM ambargosunu ihlal ettiği uyarısını yapıyor.

Alman hükümetine silah ihracatı konusunda soru önergesi veren Yeşiller milletvekili ve partinin dış politika uzmanı Omid Nouripour, Yemen ve Libya’daki çatışmalara taraf olan ülkelere silah ihracatını eleştirdi. Nouripour, Alman hükümetinin Libya’ya silah ambargosunu ihlâl eden ülkelere silah ihracatına izin verdiği uyarısında bulunarak, “Alman hükümetinin sözleri ve icraatları arasındaki uçurum aydaki kraterler kadar büyük” ifadesini kullandı.

Almanya’nın silah satış tutarı 2019’da 8 milyar Euroydu

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in verdiği soru önergesine göre, Almanya’nın silah ihracatı 2019 yılında 8 milyar 15 bin euro ile rekora ulaşmıştı. 2020 yılında ilk aylarda gerileme kaydedilse de 10 Aralık’a kadar toplam 5 milyar 635 bin euro tutarında silah ihracatına onay verildi.

Deutsche Welle Türkçe