Almanya’da günde 200 bin koronavirüs testi yapılması hedefleniyor

Almanya’da İçişleri Bakanlığı’nın gizli raporunda günde 200 bin yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi yapılması gerektiği belirtildi.

Der Spiegel dergisinin haberinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunulan İçişleri Bakanlığının gizli raporu yer aldı. Raporda, iki ay boyunca kamu yaşamında devam eden kısıtlamaların önemi vurgulandı. Raporda en kötü durum senaryosunu önlemek için Güney Kore gibi çok sayıda koronavirüs testi yapılması önerildi.

Nisan sonunda testlerin günde 200 bine çıkarılması istendi

13 Nisan’dan itibaren günde en az 100 bin test yapılması gerektiğinin belirtildiği raporda, bunun nisan sonunda 200 bine çıkarılması istendi. Raporda, kamusal yaşama sıkı kısıtlamalar getirilmemesi, virüs bulaşmış kişilerin yaygın testlerle tespit edilememesi ve izole edilememesi durumunda nüfusun yüzde 70’inin enfekte olacağı belirtildi.

Böylece en kötü durum senaryosunun gerçekleşebileceğinin ifade edildiği raporda, bununda hastanelere aşırı yüklenme ile koronavirüsten 1 milyondan fazla ölüm anlamına gelebileceğine dikkat çekildi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise; önceki gün yaptığı açıklamada, haftada 300 ila 500 bin test gerçekleştirme imkanına sahip olduklarını bildirmişti.

AA – BERLİN