Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul ve vakıf üyelerinin itikaf ibadeti için bulundukları camilerden gözaltına alındığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, itikaf ibadetinin istismar edilerek “örgütlü provokasyon” yapıldığını savundu, Antep, Adana ve bazı illerdeki “örgütlü provokasyonu” engelleyecek çalışmaların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Furkan Vakfı eski yöneticisi Alparslan Kuytul Fotoğraf: Gazete Duvar

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul’un sosyal medya hesabı Twitterdan gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, itikafa girilen birçok cami önünde polis ekiplerinin gelecek talimatı beklediği belirtilerek, “Olacak olan olaylardan emniyetin bizzat kendisi sorumludur. İtikaf ile ilgili herhangi bir yasaklama olmadığı gibi devletin itikafa yasaklama koyma hakkı da yoktur.” denildi.

Paylaşımda, Alparslan Kuytul ile 14 yaşındaki oğlu ve birçok ildeki vakıf üyelerinin itikaf ibadeti için bulundukları camilerden eş zamanlı operasyon ile gözaltına alındığı belirtildi.

Dün, Antep’te camide itikafa giren Furkan Vakfı üyelerine polis “salgın tedbirlerini ihlal ettikleri” gerekçesiyle biber gazı ile müdahale etmişti. Müdahalede 50 vakıf gönüllüsü gözaltına alınmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), yaptığı yazılı açıklamada Antep’te camide yaşanan olayın “örgütlü bir provokasyon girişimi” olduğunu savundu. Açıklamada, “silahlı terör örgütlerini övme” gerekçesi ile kayyum atanan ve hakkındaki kapatma davası devam eden Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve üyelerinin itikaf ibadetini bahane ederek bir provokasyon girişiminde bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, pandemi dönemindeki tam kapanma sürecinde, itikaf ibadetinin kurallarına dahi uymadan, istismar edilerek örgütlü provokasyon yapmaya çalışıldığı belirtildi.

Göz yaşartıcı gaz kullanan personel açığa alındı

Antep’te camide kolluk güçlerince defalarca uyarılan kişilerin hakaret ve küfürlerle karşılık verdiğinin iddia edildiği açıklamada, kademeli güç kullanmak suretiyle müdahale edildiği savunuldu. Açıklamada, “Müdahale sırasında yapılan yanlış yönlendirme ile orada bulunmaması gereken bir personel tam da aranılan provokasyonun nedenini oluşturacak şekilde göz yaşartıcı gaz kullanmıştır.” denilerek, söz konusu personelin açığa alındığı belirtildi.

Açıklamada, Antep, Adana ve bazı illerdeki benzeri “örgütlü provokasyonu” engelleyecek gerekli çalışmaların gerçekleştirildiği ifade edildi.

Adana Emniyet Müdürlüğü de, yaptığı yazılı açıklamada, “İlimizde dün gece kanuna aykırı şekilde eylem yapmak isteyen ve bunun neticesinde gözaltına alınan şahıslar arasında Alparslan Kuytul’un oğlu da dahil 18 yaş altı kimse bulunmamaktadır.” denildi.

Yeni1Mecra