Altay: Pekcan’ın yargılanması için TBMM’de bugün 5 siyasi parti ortaklaşmalı

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Altay, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan için adil bir yargılamanın zorunlu olduğunu belirtti.

Altay, “TBMM, bu günaha, ayıba ortak olmamalıdır. Bu kepazeliğin hesabının sorulabilmesi içini 301 imza TBMM’de bugün, 5 siyasi partinin ortaklaşmasıyla sağlanmalıdır.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Fotoğraf: AA

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı, 3 milletvekili gündem dışı söz aldı. MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz “Düzce’de içme, kullanma ve endüstri suyu havzalarında bulunan yerleşim yerlerinde yaşanan sorunlar”, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan “Şanlıurfa ve Türkiye genelinde yaşanan kuraklık”, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” ile ilgili konuştu.

Daha sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Partili Dervişoğlu: Pakette müjde diye verilen miktarlar eksik kaldığı ortaya çıktı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, esnaf ve çiftçiye “sözde” müjde paketi açıkladığını, pakette müjde diye verilen miktarların, yetersiz ve eksik kaldığının ortaya çıktığını söyledi.

İki köprü için müteahhide ödenen miktarın, esnafa müjde diye verilenin 12 katı olduğuna işaret eden Dervişoğlu, akaryakıt zamlarına bakıldığında, hükümetin kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alma eğilimine girdiğini belirtti. Dervişoğlu, Sağlık Bakanlığının Hidroksiklorokin ilacını, Kovid-19 tedavisinden çıkardığını hatırlatarak, “Bu ilacı kullandığı için mağdur edilen vatandaşlarımızın sorumluluğu üzerinizdedir.” dedi.

HDP’li Beştaş: Asgari ücret e az 4 bin lira olmalı

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise insan onuruna yakışır bir yaşam için asgari ücretin en az 4 bin lira olmasını istedi. “Yeni doğal gaz ve petrol müjdelerine hazır olun” denildiğini kaydeden Beştaş, “Artık bu açıklamalar yeni zam anlamına geliyor. Mağdur ettikleri milyonlar, zengin ettikleri bir avuç müteahhit… Ancak hiçbir iktidar halktan kaçamaz.” diye konuştu.

CHP’li Altay: Eski Bakan Pekcan için adil yargılama zorunlu

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise 19 Mayıs 1919’un, kuruluş ve kurtuluşun ilk adımı olduğuna işaret ederek, Atatürk’e hasretlerinin, sadakatlerinin sonsuza kadar yücelerek süreceğini ifade etti.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan için adil bir yargılamanın zorunlu olduğunu söyleyen Altay, “CHP, 136 milletvekiliyle soruşturma önergesinin altına imzasını koymuştur. TBMM, bu günaha, ayıba ortak olmamalıdır. Bu kepazeliğin hesabının sorulabilmesi içini 301 imza TBMM’de bugün, 5 siyasi partinin ortaklaşmasıyla sağlanmalıdır.” dedi.

Kaynak: AA