‘Altındağ Belgeseli’ ilk kez seyirciyle buluştu

Ankara’nın en eski semti olan Altındağ’ın nasıl kurulduğu ve yaşadığı sosyal-toplumsal dönüşümlerin anlatıldığı “Altındağ Belgeseli” Youtube üzerinden canlı olarak izleyici ile buluştu.

Ankara’nın en eski semtlerinden olan Altındağ’ın 150 yıllık tarihini anlatan “Altındağ Belgeseli” Youtube üzerinden canlı olarak izleyici ile buluştu. Belgeselin yayınlanmasından önce söyleşi düzenlendi. Tiyatro oyuncusu Haldun Açıksözlü’nün sorularını yanıtlayan belgeselin yönetmeni ve senaristi Bayram Balcı, Altındağ’da büyüdüğünü, çocukluğunun Çinçin bağlarında geçtiğini anlattı.

‘Tarihi belgelemek istedik’

Balcı, “Altındağ toplu konut projeleri kapsamında yıkılmaya başlanınca o kazmaların, kepçelerin göğsüme vurduğunu hissettim. Çünkü geçmişimizi, çocukluğumuzu çalıyorlardı bizden. Bütün mahalleyi yok ediyorlardı. Biz de tarihi belgelemek istedik.” dedi.

Altındağ’ın 150 yıllık kültüre sahip bir semt olduğunu o nedenle 45 dakikada anlatmanın imkansız olduğunu ifade eden Balcı, şöyle konuştu: “Biz bir özet yaptık sadece. ‘Mahalle gidiyor, geçmişimizi toprağın altına gömüyorlar’ dedik ve yaptık.  Can havliyle yapılmış bir belgesel. Sıfır bütçe ile yaptığımız bir belgesel.”

Belgesel yüzlerce kişi tarafından izlendi.

Belgeselde Ankara’nın 150 yıllık geçmişi olan Altındağ’ın nasıl kurulduğu, yaşadığı sosyal-toplumsal dönüşümler anlatılıyor gerçek karakterlerle anlatılıyor.

MA – ANKARA