Altun’dan Kobani davası açıklaması: Katiller için hesap vakti!

Kobanî Davasında siyasetçilerin yargılanması sürerken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, dava kapsamında yargılanan siyasetçiler için “Bugün katiller için hesap vaktidir.” ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu ise “HDPkk için hesap vakti” diyerek HDP’yi hedef gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sirkeci Garı’ndaki “Şehit Diplomatlar Sergisi”ni gezdi. Burada Altun, aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişi hakkında bugün görülmeye başlanan “Kobanî Davası”na ilişkin konuştu.

Sosyal medya hesabı Twitterdan konuşmasının videosunu paylaşan Altun, PKK’nin emri ve isim vermeden HDP’nin çağrısı sonucunda 6-8 ekim olaylarının katliama sahne olduğunu öne sürdü. Altun, dava kapsamında bugün yargılanmaya başlayan siyasetçiler için “cinayetin failleri” ve “katiller için hesap vakti” ifadesini kullandı. Altun, devam eden davaya ilişkin şunları ifade etti:

“Bu cinayetlerin failleri bugün hakim karşısına çıkıyor. Yani bugün katiller için hesap vaktidir. Bizim hamdolsun adalete olan inancımız tamdır. Türkiye’yi bölmek, parçalamak ve dahası içeriden hançerlemek isteyen tüm odaklara karşı devletimiz ve milletimiz her daim ayaktadır. Terör örgütleriyle, küresel güç odaklarıyla ve darbeci zihniyetlerle mücadeleden bir an olsun geri durmayacağız.’

Karaman: Hükmü açıklamış!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, sosyal medya hesabı Twitterdan “HDPkk için hesap vakti” diyerek paylaştığı video ile HDP’yi hedef gösterdi.

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman da, Twitter hesabından Altun’un konuşmasını paylaşarak, “Kobani dosyası başlamadan hükmü açıklamış!” dedi.

Altıparkmak’tan Soylu’ya: Davaya bu şekilde müdahale edemezsiniz

İnsan Hakları Hukukçusu Kerem Altıparmak da, sosyal medya hesabı Twitterdan Bakan Soylu’nun paylaşımını etiketleyerek, şunları ifade etti: “Odanıza gelen yazılımcı gençler hazırlamış sanırım videoyu. Yalnız yazılımcıların bilemeyeceği bir de kuvvetler ayrılığı diye bir ilke var. O ilke gereği siz bakan olarak bir davaya bu şekilde müdahale edemezsiniz. Odaya arada hukukçu gençleri de alın da anlatsınlar size.”

Yeni1Mecra