‘Amaç Karadenizlileri bu coğrafyadan sürmektir’

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşların tuttuğu nöbette konuşan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, halka saldırının sorumlusunun Süleyman Soylu olduğunu belirtti.

Deniz: “Amaç Karadeniz insanını bu coğrafyadan sürmektir. Bu topyekün bir savaştır. Sahil yolundan beri devam eden ve bugün taş ocağı ile gelen konu budur.”

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan Eşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşların nöbeti 5’inci gününde devam ediyor. Köylülere müdahalenin ardından dün akşam saatlerinde iş makineleriyle başlayan çalışmaları öğlen saatlerine kadar devam etti.

Bölge halkının direnişiyle çalışmalar durdu. Fakat iş makineleri ve jandarmanın vadideki bekleyişi devam ediyor. Halka destek için Trabzon, Artvin gibi illerden çok sayıda kişinin yanı sıra Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Saltuk Deniz geldi.

Bu hakkı kimden alıyorsunuz?

Bölgede topyekün bir yağma saldırısı olduğunu söyleyen Deniz, mücadeleyi sahipleneceklerini söyledi. Dün yapılan saldırıyı anımsatan Deniz, “Bizim yaşam alanlarımıza dokunmayın. Biz bu coğrafyada binlerce yıldır yaşıyoruz. Bize sormadan toprağımızı işgal ediyorsunuz. Bu hakkı kimden alıyorsunuz?” diye sordu. “Hangi güç sizi burada insanları mağdur etmeye itti” diye konuşmasını sürdüren Deniz, şöyle devam etti: “Biz biliyoruz ki burada saldırıya emir veren İçişleri Bakanı’dır. Yaşanan zulmün tek sorumlusu kendisidir. Çünkü onun verdiği emirlerle burada yaşayan insanlara saldırdılar. Bu İkizdere tarihi için kara bir gündür. Bunu burada yaşayanlar unutmayacak. Bu saldırı kuşaktan kuşağa anlatılacak. Çünkü bu vadi kuşaktan kuşağa geldi. Buradaki mücadele sadece bugünü kurtarmakla alakalı değil.”

Direniş devam edecek

Taş ocağı için binlerce ağacın kesileceğini söyleyen Deniz, ileride burada bir ağacın gölgesinde oturmak için milyonlarca para verileceğini belirtti. Deniz, “Bu vadi 75 yıllığına kiralanmış. Firmanın ömrü 3-5 yıl. O zaman gerçek amacınız nedir? Amaç Karadeniz insanını bu coğrafyadan sürmektir. Bu topyekün bir savaştır. Sahil yolundan beri devam eden ve bugün taş ocağı ile gelen konu budur. Amaçları saltanat düzenini devam ettirmektir. Ama kadınlar buna karşı çıkmaya başladılar. Bundan sonra da devam edecekler” diye belirtti.

Bu mücadelenin burada sınırlı kalmayacağını dile getiren Deniz, “İnsanların geri çekilecekleri bir noktayı artık aşmış bulunuyoruz. Her birlikte bu kötü gidişe dur diyeceğiz. Kendi yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

‘Halk için kanunlar çıkmalı’

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ise bölgede bekleyen jandarmaya, “Bu halk işgalci değil. İşgalci olan burada çalışan makinelerdir” diye seslendi. Çervatoğlu, “Bu ülkeyi parsel parsel uluslararası şirketlere ve zenginlere satanlardır işgalciler. Biz buranın yerlisiyiz. Yerli halkın istekleri her şeyden önemlidir. İktidar yerli halklar için kanunlar çıkarmalı, sermaye için değil” diye belirtti.

3 köyün içme suyunun dereden sağladığını ifade eden Çervatoğlu, “Su olmazsa hayat durur. Bizleri köleleştirmek istiyorlar. Sermaye doymuyor. Bu talana, yolsuzluğa karşı halkın bu direnişini hissetmek için buradayız. Bu mücadele insanoğlu nefes aldığı sürece sürecek. Belki bugün bir adım geri çekileceğiz ama bu bedenler var olduğu sürece sermayeye karşı her zaman dik duracağız. Buradaki halk Cengiz’den değerlidir” ifadelerine yer verdi.

MA / RİZE