Amedspor’dan İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt

Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ – Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kulüplerine dönük açıklamasına tepki göstererek, “İçişleri Bakanı’nın kulübümüzü kriminalize eden ve yalnızlaştırmaya yönelik bulduğumuz beyanlarını, Amedspor üzerinde gelişecek olumsuzluklarda sorumlu ve sorunlu buluyoruz” dedi.

Amedspor Kulübü Başkanı Metin Kılavuz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kulüplerini hedef gösteren sözlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şehmus Özer Tesislerinde düzenlenen toplantıda konuşan Kılavuz, Amedspor’un, kurulduğu 1990 yılından bugüne Diyarbakır ve bölge gençlerine yönelik sportif faaliyetlerinin önemini ilke edinerek hizmet yürüttüğünü belirtti. Futbol A Takımının Türkiye’nin her bölgesinden futbolcuları bünyesinde barındırdığını söyleyen Kılavuz, kulüplerinin birçok “Fair Play” ödülünün de bulunduğunu hatırlattı.

‘Yasaklama devam ettiriliyor’

“Amedspor sportif faaliyetlerini yürütürken tüm baskıcı ve ötekileştiren yaklaşımlara rağmen inatla bütünlükçü bir anlayışla hareket etmektedir” diyen Kılavuz, anlayışlarının Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan taraftar yasaklarıyla karşılık bulduğunu kaydetti. Taraftar yasaklarını yargıya taşıyarak lehte sonuçlanan mahkeme kararına rağmen, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik kurullarınca bu yasaklamanın devam ettirildiğine dikkat çekti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kulüplerine dönük açıklamasını hayretle izlediklerini belirten Kılavuz, “Amedspor Kulübü diğer kulüpler gibi her yıl düzenli olarak Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanmıştır. Bu lisans sportif, altyapı, personel, hukuki ve özellikle Mali Kriterlere ilişkindir. Kulübümüz ülkemizde özellikle mali anlamda en şeffaf kulüplerin başında yer almakta ve tüm mali hareketlerimiz yeminli mali müşavir raporuyla belgelidir. Bu da rapor halinde Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirilmektedir.”

‘İçişleri Bakanı kulübümüzü kriminalize ediyor’

Kulüplerinin mali müfettişler olmak üzere her türlü denetimden geçtiğini vurgulayan Kılavuz, “İçişleri Bakanı’nın kulübümüzü kriminalize eden ve yalnızlaştırmaya yönelik bulduğumuz beyanlarını, Amedspor üzerinde gelişecek olumsuzluklarda (deplasmanda yaşanacak taraftar olayları, hakem temsilci vs. yaklaşımlarında )sorumlu ve sorunlu buluyoruz” dedi.

1 Aralık’taki maça davet

Bölge ve kentin gençlerine sportif faaliyetleri ile hizmet eden kulüplerine sahip çıkmasının hayati önemde olduğunu söyleyen Kılavuz, “Bu anlamda tüm Amedspor gönüllülerini sahamızda 1 Aralık Pazar günü saat 13.00’da oynayacağımız Yeni Çorumspor maçına davet ediyoruz.” diye belirtti.

Kılavuz, bu akşam saat 21.00’da resmi twitter hesabı [www.twitter.com/amedskofficial) üzerinden açacakları “Amedspor Benim” hashtagine herkesi destek olmaya çağırarak, “Spor masada değil, sahada güzeldir. Sporun olduğu yerde hayat vardır” ifadesini kullandı.