Amirallerin bildirisini kınamayan derneğe denetim

Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanmadığını açıklayan Türkiye Emekli Subayları Derneği’ne, denetim yapılacağına dair yazı tebliğ edildi.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı ve Yönetin Kurulu üyeleri, 5 Nisan’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Milli savunma Bakanlığına davet edilerek, TSK’nın faaliyetleri konusunda bilgilendirme yapılmış, ardından da bakanlık, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nin emekli amirallerin bildirisini kınadığına dair bir açıklama yapmıştı.

‘Kınama ifadesi kullanılmamıştır’

Türkiye Emekli Subaylar Derneği ise, Milli Savunma Bakanlığının açıklamasını yalanlayarak, “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır” açıklamasını yapmıştı.

‘Genel denetime tabu tutulması uygun görülmüştür’

Bu gelişmelerin ardından Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne İçişleri Bakanlığının “olur”u ve Ankara Valiliğinin emriyle genel denetim yapılacağına dair yazı tebliğ edildi. Ankara Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hayrettin İpekoğlu imzasıyla gönderilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Derneğinizin genel denetime tabi tutulması İçişleri Bakanlık Makamının 06.04.2021 tarihli ‘olur’ları ile uygun görülmüş olup Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün ilgili yazıları ile de bu denetimi yapmak üzere bakanlığımız Mülkiye Müfettişi başkanlığında Dernekler Denetçileri Veli Burak Çaygara ve Özgür Demir’in görevlendirilmiş olduğu ve denetime 8/4/2021 Perşembe günü saat 10.00’dan itibaren başlanılacağı hususunun derneğinize tebliğ edilmesi istenmiştir. Bu nedenle derneğinizin iş ve işlemlerinde bilgi sahibi olan bir yönetim kurulu üyesi veya yetkili dernek görevlisi tarafından derneğe ait her türlü belge ve defterlerin incelenmek üzere derneğiniz ikametgahında hazır bulundurulması hususunu bilgilerinize rica ederim.”

CHP’li Kaya’dan kınama

Konuyu kamuoyuna duyuran CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, “Milli Savunma Bakanlığımızın, bir siyasi partinin emri doğrultusunda yalan beyanda bulunmasını esefle kınıyorum. Türkiye Cumhuriyetinin her vatandaşının ülke çıkarları için açıklama yapma, fikir beyan etme hakkı vardır” dedi.

Yeni1Mecra