Anadil Günü ile ilgili telefon görüşmesi suç sayıldı

Gözaltına alındıktan 4 gün sonra serbest bırakılan HDK Halklar ve İnançlar Meclisi Üyesi Çiğdem Kılıçgül Uçar’ın, Dünya Anadil Günü etkinliği için dil bilimci Necmiye Alpay ile yaptığı telefon görüşmesi “örgüt üyeliği” için delil gösterildi.

Çiğdem Kılıçgün Uçar

İstanbul’da 26 Kasım’da yapılan ev baskınlarında aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz ve gazeteci Kesire Önel’in de olduğu 19 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltında bulunanlar Vatan’da bulunan İstanbul Emniyeti’nde bekletiliyor.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi Üyesi Çiğdem Kılıçgül Uçar ise koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkması üzerine 29 Kasım’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadesinin ardından Uçar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘Bir aile dostuna avukat ayarlamaya çalışmam suç sayıldı’

“Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla savcılıkta ifade veren Uçar’a HDK’nin ne zaman, nasıl ve kimler tarafından kurulduğu soruları yöneltilirken, yaptığı telefon görüşmeleri ise suç “delili” gösterildi. Uçar’ın telefonun 2018 yılının Ekim ayından başlayıp 6 ay boyunca dinlendiği ve yaptığı iki telefon görüşmesinin Uçar hakkında suçlama konusu yapıldığı öğrenildi.

‘Dil bilimci Necmiye  Alpay ile yaptığım görüşme de delil gösterildi’

Gözaltında olan bir aile dostuna avukat ayarlamaya çalışmak için yaptığı telefon görüşmesinin suç sayıldığını belirten Uçar, diğer bir görüşmenin ise 21 Şubat Dünya Anadil gününe dair yaptığı görüşme olduğunu söyledi. Uçar, 2019 yılında Anadil Günü’ne dair HDK olarak yapacakları etkinlik için dil bilimci Necmiye Alpay ile yaptıkları görüşmenin “örgüt üyeliği” için yeterli delil olarak görüldüğünü ifade etti. 

 ‘Suçlama dahi sayılmayacak gerekçelerle 4 gün gözaltında kaldım’

Onlarca polisin gece vakti evine baskın yapmasına sadece bu iki gerekçenin vesile olduğunun altını çizen Uçar, “Suçlama dahi sayılmayacak bu gerekçelerle 4 gün gözaltında kaldım” dedi. Yapılan operasyonun korkutma ve sindirme amaçlı olduğunu söyleyen Uçar, gözaltında bulunan herkesin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

18 kişi gözaltında tutuluyor

Aynı operasyon kapsamında gözaltında olan 18 kişinin ise henüz ifade işlemleri başlamadı. Gözaltında tutulan 18 kişinin isimleri şu şekilde: “Erşan Olgunlu, Muhlis Bozdemir, Mehmet Karadağ, Alaattin Altıntaş, Nizamettin Açık, Yusuf Çelik, Hüsnü Taş, Didem Atabey, Sedat Acay, Cihan Yavuz, Aydın Tekin, Kesire Önel, İsmail Adanmış, Emine Kaya, Ramazan Yurttapan, Hevidar Yiles, Nazım Adıgüzel ve Mizgin Aksu.”

MA – İSTANBUL