Anadolu Ajansı’na ‘çocuk istismarını meşrulaştırma’ suçlaması

HDP, Anadolu Ajansı’nın (AA) “Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” başlıklı haberinde “çocuk istismarını” meşrulaştırdığı suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Anadolu Ajansı hakkında 16 Nisan’da yayımladığı “Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” başlıklı haberi için suç duyurusunda bulundu.

Söz konusu haberin içeriğini hazırlayan, yayınlayan ve diğer tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılmasının istendiği suç duyurusunda, şüpheliler hakkında cezalandırılmaları istemiyle iddianame düzenlenerek kamu davası açılması talep edildi.

’14 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi suçtur’

İlgili ulusal ve uluslararası mevzuata işaret edilen suç duyurusunda söz konusu haberin içeriği ve dilinin “çocuğun cinsel istismarını normalleştirmeye” dönük olduğu vurgulandı. Suç duyurusunda bütün yasal düzenlemelerde 14 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesinin suç ve çocuğun cinsel istismarı olarak kabul edildiği belirtildi.

’Çocuk için kadın ifadesi kullanıldı’

Suç duyurusunda, çocuk yaşta evliliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik çok yönlü çaba gösterilmesi gerektiğinin belirtildiği suç duyurusunda, 14 yaşındaki kız çocuğu için ”kadın” ifadesini kullanmanın ve ”evliliğini” meşru göstermenin tereddütsüz suç olduğu ve cezasız kalmaması gerektiği belirtildi.

‘Haber istismar suçuna teşvik etmektedir’

Suç duyurusunda, “Türkiye genelinde yayın yapan Anadolu Ajansı’nın toplumsal cinsiyet ve çocuğun ruh ve beden sağlığı açısından bu denli olumsuz bir ”evliliği” destekler mahiyetteki haberi kişileri açıkça istismar suçuna teşvik etmektedir.” denildi. Söz konusu haberin içeriğinde ayrıca dini nikahla evliliğin de yeterli olduğu görüşünün benimsetilmeye çalışıldığının kaydedildiği suç duyurusunda, şöyle denildi:

“Bu da ayrıca suça teşviktir. 14 yaşında kız çocuğunun evliliğini anne babasının rızası olsa dahi tanımayan kanuni düzenlemeler karşısında Anadolu Ajansı’nın tutuklu erkek şahsı masum koca olarak benimsemesi ve toplumda bu kabulü yerleştirmeye çalışması tüm yasal düzenlemeleri tanımadığı anlamı taşır.”

‘Haber evlenen erkeği masum göstermeye çalışıyor’

14 yaşındaki kız çocuğu ile dini nikah kıyanın cezasını çekmesi gerektiğinin belirtildiği suç duyurusunda, “Bu açıklamalar doğrultusunda çocuğun cinsel istismarı suçunu öven, dini nikahla çocuğun cinsel istismarını evlilik olarak benimsetmeye çalışan, 14 yaşındaki kız çocuğuyla evlenen erkeği masum göstermeye çalışan haber içeriği için sorumluların cezalandırılmasını istemek zorunluluğu hasıl olmuştur.” denildi.