Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ: ‘Mahkemeler AİHM kararlarına uymak zorunda değil’

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, “AİHM kararı, mahkemelerin mutlak takdir hakkını sınırlandırmaz ve kaldırmaz” dedi

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ: “AİHM ihlal kararı üzerine mahkeme; yargılamayı yenileyip yenilememe, karara uyup uymama ve kararın uygulanma şekli hususlarında mutlak takdir hakkına sahiptir”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki kararına ilişkin, “AİHM kararı, mahkemelerin mutlak takdir hakkını sınırlandırmaz ve kaldırmaz. AİHM ihlal kararı üzerine mahkeme; yargılamayı yenileyip yenilememe, karara uyup uymama ve kararın uygulanma şekli hususlarında mutlak takdir hakkına sahiptir” ifadesini kullandı. 

‘AİHM, AİHS’deki hakların ihlali kararı verebilir’

Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi gibi AİHM de bir temyiz mercii değildir. AİHM, davalarda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki (AİHS) hakların ihlal edilip edilmediğini inceler. Sözleşmesi’ndeki hakların ihlalini tespit ederse hak ihlali kararı verir” değerlendirmesi yaptı. 

‘AİHM yeniden yargılama talep ederse, mahkeme uyup uymamakta serbest’ 

Bekir Bozdağ, şunları kaydetti: 

“AİHM kararı, mahkemelerin mutlak takdir hakkını sınırlandırmaz ve kaldırmaz. AİHM ihlal kararı üzerine mahkeme; yargılamayı yenileyip yenilememe, karara uyup uymama ve kararın uygulanma şekli hususlarında mutlak takdir hakkına sahiptir. AİHM’in hak ihlali kararı, hukukumuzda yargılamayı yenileme sebeplerinden biridir. Yeniden yargılama talep edilirse, mahkeme yeniden yargılamaya yer olup olmadığına karar verir. Yargılamayı yenileyen mahkeme, önceki kararını tekrar edebileceği gibi yeni bir karar da verebilir. Türkiye’nin talebi ve söylediği şudur; AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlı kalmalıdır. AİHM, Sözleşme’ye aykırı karar vermemelidir. AİHM, Türkiye’ye karşı Avrupa’nın siyasi hesaplarına göre karar vermemelidir. AİHM, Türkiye’ye karşı objektif ve adil olmalıdır.”

AA