Ankara Alacaatlı’daki İstasyon Alanı artık ticarileştirilemeyecek

Ankara 17. İdare Mahkemesi, Çankaya ilçesi Alacaatlı mahallesindeki Raylı Toplu Taşım (RTT) istasyon alanının ticarileştirilmesini hukuka uygun bulmadı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, kararın bir kez daha haklılıklarını ortaya koyduğunu belirterek, “Rant odaklı planlama anlayışına karşı kamu yararını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara Çankaya ilçesine bağlı Alacaatlı mahallesindeki 20 yıl önce yapılması gereken Raylı Toplu Taşım (RTT) istasyon alanının ticari rekreasyon alanı yapılmasına karşı açtığı davayı kazandı.

Ankara 17. İdare Mahkemesi, Alacaatlı’daki imar planı değişikliğine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 13 Mart 2018 tarihli aldığı RTT istasyon alanının kat yapılaşma koşullarında “ticari rekreasyon alanı” kullanımına ilişkin kararını iptal etti. Mahkeme kararın gerekçesinde, plan değişikliğine ilişkin işlemlerin “imar mevzuatına”, “şehircilik ilkelerine”, “planlama esaslarına” ve “kamu yararına aykırı” olduğunu belirtti.

Kararda, RTT alanlarının sıradan bir alan olarak kabul edilmemesi gerektiği ifade edilerek, enerji verimliliği sağlayabilmek için RTT istasyon alanlarının diğer ulaşım türleri ile entegre olması ve otopark alanları ile birlikte tasarlanması gerektiği vurgulandı.

‘Yargı kararları bir kez daha haklılığımızı ortaya koydu’

Tezcan Karakuş Candan

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargı bir kez daha Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak verdiğimiz hukuksal mücadelede, kamusal alanların yüksek yapılaşma koşullarıyla ticarileşmesine özelleşmesine izin vermemiştir” dedi.

Bu yargı kararının Mimarlar Odası, Çayyolu Semt Meclisi ile yürütülen dayanışmanın kolektif başarısı olduğuna vurgu yapan Candan, “Yargı kararları bir kez daha haklılığımızı ortaya koymuştur. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak rant odaklı planlama anlayışına karşı kamu yararını savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.