Ankara Barosu’na Erbaş açıklaması nedeniyle soruşturma

Ankara Barosu hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı LGBTİ+ bireylerine yönelik sözleri nedeniyle kınadığı açıklama nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Ankara Barosu yöneticilerinin, “Dini değerleri aşağılama” suçunu işlediği iddia edildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu yöneticileri hakkında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a yönelik açıklaması nedeniyle soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada; baronun dün “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması” başlığıyla açıklama yaptığı belirtildi.

‘Dini değerleri aşağılama’ iddiası

Açıklamada, baro yöneticileri hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/3 maddesi kapsamında, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan” re’sen soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

TCK’nin 216’ncı maddesinin 3’üncü fıkrasında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü bulunuyor.

Bakanlardan Erbaş’a destek açıklamaları

Öte yandan Erbaş’ın söz konusu sözlerine tepkiler sürürken bir yandan da AK Partili Bakanlardan da destek açıklamaları yapıldı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, twitter hesabından Ankara Barosu’nun açıklamasını “nefret suçunun ve ülkemize acılar yaşatmış faşist zihniyetin en net örneği olarak kaydediyoruz. Şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Çelik’ten kınama çağrısı!

Çelik, paylaşımının devamında, “Hukukçularımızı ve tüm demokratları kimin neyi konuşacağına dair saldırgan açıklamalarda bulunan Ankara Barosu’nu kınamaya davet ediyoruz.” dedi.

‘Ali Erbaş hocamız İslam’ın hükümlerini dile getirdi’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da, twitter hesabından Ankara Barosu’nun açıklamasını Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın şahsına ve özellikle onun şahsı bahane edilerek İslam’a yapılmaya çalışılan saldırı olarak savunarak, şiddetle kınadığını belirttiği paylaşımda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da twitter hesabından, “#AliErbaşyalnızdeğildir” başlıklı etiketle yaptığı paylaşımda, “Ali Erbaş hocamız çağları aydınlatan dinimiz İslam’ın hükümlerini dile getirdi.” dedi.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara Hacı Bayram Camii’nde Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde, “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti.” demişti.

Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu

Erbaş’ın bu konuşması üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü ve LGBT+ aktivisti de tepki göstermişti. İHD Ankara Şubesi Erbaş hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, görevinden alınmasını istemişti.

Ankara Barosu da, Erbaş’ın Cuma hutbesinde LGBTİ+ bireylere yönelik sözlerine tepki göstererek, Erbaş’ı “şaşkınlık ve ibretle” kınadığını kamuoyuna duyurmuştu.