Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan HDP’ye yönelik operasyona ilişkin açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da tutuklu bulunduğu 2014’teki “Kobane” soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturma kapsamında sabah saatlerinde HDP’ye yönelik yapılan operasyonda çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde gerçekleştirilen “Kobani’” eylemlerine HDP MYK üyeleri ile eş başkanların sosyal medya hesapları ile bazı basın yayın organları üzerinden halkı sokağa çıkarak “terör eylemleri gerçekleştirmeleri” yönünde çok sayıda çağrı yaptığı iddia edildi.

Açıklamada, eylemlerde kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvveti mensubunun yaralandığı olaylar sonucu 37 vatandaşın hayatını kaybettiği, 435 vatandaşın yaralandığı belirtildi.

“Sokağa çıkma çağrısı” yaptıkları gerekçesiyle bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatıldığının hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu bulunmakta olup gelinen aşama itibarıyla Ankara merkezli 7 ilde, 25 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir.”

Kaynak: AA