Ankara Kadın Platformu: Musa Orhan tutuklansın gerçek adalet sağlansın

Ankara Kadın Platformu, İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen Musa Orhan’ın tutuklanmasını talep ederek, “Erkek adalet değil, gerçek adaletin sağlanmasını istiyoruz. Musa Orhan gereken cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

Ankara Kadın Platformu, Batman’da İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen Musa Orhan’ın tutuklanması talebiyle Mor Mekan’da açıklama yaptı. Açıklamada, “Erkek adalet değil, gerçek adalet, Musa Orhan tutuklansın” pankart açıldı.

‘Gerçek adaletin sağlanmasını istiyoruz’

Platform adına açıklamayı okuyan Fatma Kılıçarslan, bugün Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmada Musa Orhan’ın tutuklanması gerektiğini belirterek, “Erkek adalet değil, gerçek adaletin sağlanmasını istiyoruz. Gerçek adalet sağlanana kadar, Musa Orhan gereken cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

Kılıçarslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölümde kadın cinayeti değildir” sözlerini hatırlatarak, tepki gösterdi. Kılıçarslan, “Devletin kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine yaklaşımının nasıl bir boyutta olduğunu bir kez daha gösterdi. Ancak erkek devlet sistemi de bilmelidir ki, biz kadınlar ‘Kadın cinayetleri politiktir’ demekten ve öldürülen kadınların hesabını sormaktan vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Tacizciler, tecavüzcüler, kadın katillerinin tutuksuz yargılandığına işaret eden Kılıçarslan, “Haksızlığa ve adaletsizliğe ses çıkaran muhalif insanlara düşman hukuku uygulanarak, cezalar yağdırılıyor ancak Musa Orhan, Ümitcan Uygun, Zeynal Abarakov gibi katiller, tecavüzcüler serbestçe aramızda dolaşıyor.” ifadelerini kullandı.

‘Kadın mücadelesini sürdürenleri hedef haline getirdi’

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana kadın düşmanı politikalarıyla, kadınları aile kurumunun içerisine hapsettiğini dile getiren Kılıçarslan, şunları kaydetti:

“AKP, kadın düşmanı politikalarına karşı kadın mücadelesini sürdüren kadın kurtuluş hakaretini, Kürt Kadın Hareketi’ni ve feminist kadın hareketlerini hedef haline getirdi. Kadına düşman politikalar üreten erkek devlet politikaları, Kürt düşmanlığıyla birleşince, düşmanlık iki misline çıktı.”

Ülkenin her yerinde sistematik hale gelen saldırılara karşı korunmanın tek bir yolunun örgütlü kadın mücadelesi olduğunu belirten Kılıçarslan, “Öldürülen her kadının hesabını sormaya devam ediyor ve erkek devlet sistemine bir kez daha diyoruz ki; katilleri aklama, yargıla” dedi.

Kaynak: MA