Ankara Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı SGK’ya taleplerini iletti

Ankara Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı, pandemi döneminde yaşadıkları sorunlara ilişkin hazırladıkları çözüm önerilerini dilekçelerle SGK’ya iletti.

Ankara Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı SGK Ankara İl Müdürlüğü önünde

Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı, yaşadıkları sorunlara dair, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ankara İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polis tarafından açıklamaya izin verilmemesi üzerine emekçiler, taleplerinin yer aldığı dilekçeleri imzalayarak, SGK’ya teslim etti.

‘Ücretsiz izin dayatması son bulsun’

Kafe Bar Emekçileri Dayanışma Ağı’nın hazırladığı dilekçelerde yer alan talepler şöyle:

“* Covid-19 salgını sebebiyle kurumunuza bağlı işverenliklere tanınan ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği uygulaması, işverenlerce maddi gerçeğe aykırı olarak değerlendirilmektedir. Tam zamanlı çalışılmasına rağmen kısa çalışma ödeneğinden faydalanılmakta ve SGK primlerimiz eksik bildirilmektedir. Salgın nedeniyle birçoğumuz ücretsiz izne çıkarılarak ev kirasına dahi yetmeyen ücretsiz izin desteğine mahkûm edilmiş bulunuyoruz. Bu bağlamda ücretsiz izin dayatmasının son bulmasını talep ediyoruz.

* Ücretsiz izin desteğinin yetersiz kaldığı ortadadır. Bu kapsamda işsiz kalan, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara günlük yaşamını idame ettirebileceği maddi desteğin sağlanmasını talep ediyoruz.

* Ücretsiz izin uygulanmayıp kısa çalışma ödeneği ile ya da tam zamanlı çalışma ile çalışan iş yerlerimizde gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmamaktadır. Biz çalışanlar olarak insan sağlığını tehlikeye sokan koşullarda çalışmak istemiyor, bu konuda kurumunuzun sosyal güvenlik hakkımızı korumasını ve gerekli önlemlerin alınmasını Stalep ediyoruz.”

MA