Ankara Katliamında yaşamını yitirenler anıldı

10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci, Ankara Katliamı üzerinden 64 ay geçtiğini hatırlatarak, katliama ilişkin mahkeme salonlarında hala “adalet” adına bir şey görmediklerini söyledi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Tren Garı önünde Ankara Katliamında yaşamını yitirenleri 64’üncü ayında andı. Anma etkinliğinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı.

Anmada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci, adalet şiarıyla gittikleri mahkeme salonlarından hala adalet adına bir şey görmediklerini belirtti. Katliamın 64’üncü ayı olduğunu hatırlatan Sakinci, bu süreçte mücadele etmenin önemini herkese gösterdiklerini söyledi.

’64 aydır öfkeliyiz’

Sakinci, şunları ifade etti: “Biz herkese bir mücadelenin ne kadar ileriye götürülebileceğini gösterdik. 64 aydır öfkeliyiz. Bu ülkenin tarihi katliamlarla dolu. Biz katliamlara topyekun savaş açan ve karşısında olan insanlarız. Bize bir şey olmasaydı da biz canlarımızı kaybetmiş olmasaydık da katliamlara karşı gelenlerin bir parçası olmaya devam edecektik.”

10 Mart’taki duruşmaya katılım çağrısı

Davada ilk defa bir sanığın “insanlığa karşı suç” üzerinden yargılandığı bir süreç yaşandığına dikkat çeken Sakinci, dava sürecine ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Davada yargılanan 36 sanıktan 19’a yakın bir süreçte istinaftan cezalar aldığı bir süreç yaşadık. Geriye kalan firarilerin boş sanık sandalyeleri ile yargılanmaları devam ediyor. Türkiye’de ilk defa insanlığa karşı suç işlemekten bir firari sanık yargılandı. Yıllardır birçok katliamın bu kapsamda yargılanmasını istiyorduk. Bir firari sanığın bunla yargılanması yetmese de bunun ileride tüm davalarda gerçekleşmesini istiyoruz.”

Bu süreçte mahkeme heyetinin de değiştiğini belirten Sakinci, “10 Mart’ta görülecek ilk davaya halkımızın katılımını bekliyoruz.” çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TTB, TMMOB, HDP, EMEP ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile siyasi partilerin katılımıyla Barış Mitingi düzenlendi. Kortej halinde ilerleyen grupların bulunduğu Ankara Tren Garı kavşağında saat 10.04’te 3 saniye arayla IŞİD tarafından iki canlı bombalı saldırı düzenlendi.

Saldırılarda 103 kişi yaşamını yitirdi, 500’ü aşkın kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Saldırıya ilişkin 7 Kasım 2016 tarihinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ise devam ediyor.

MA – ANKARA