Ankara Katliamının 53’üncü ayında yaşamını yitirenler anıldı

10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 53’üncü ayında anıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişi katliamın 53’üncü ayında anıldı – MA

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde Emek ve Demokrasi mitingine yönelik IŞİD saldırısı sonucu yaşanan katliamda yaşamını yitirenler anıldı. Katliamın 53’üncü ayında Ankara Gar Meydanı’nda yapılan anmada, katliamda yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğrafları taşındı. Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının da katıldığı anmada, “10 Ekimi unutma unutturma”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı.

103 kişinin anısına 103 ağaç dikilecek

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Saygı duruşu ile başlayan anma etkinliğinde 10 Ekim Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun konuştu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Coşgun, katliamın yaşandığı Gar Meydanı’nda yaşamını yitirenlerin anısına “Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi” kapsamında 103 ağaç dikileceğini söyledi.

’53 aydır barış diyoruz’

Coşgun, sembolik anıt yerine katliamın unutulmaması için büyük bir projeye kavuşmaya az kaldığını belirtti. Umudu yükseltmek gerektiğini belirten Coşgun, “Barışa dair umutlarımızı yükseltmeliyiz. 53 aydır biz barış diyoruz. Bu saatten sonra bütün platformlarda barışı dile getireceğiz. 8 Mayıs’taki davaya herkesi davet ediyorum” dedi.

Daha sonra katliam mağduru Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) eski Başkanı Nazım Karakurt konuştu. Karakurt, “103 insan içinde 14 yoldaşımı kaybettim. Onlar ölüme gittiler bize bu bayrağı devrettiler. Biz o dönemi hatırlıyoruz dönemin Başbakanı ‘öfkeli gençler’ demişti. O öfkeli gençler Antep Emniyet Amiri’nin gözetimi altında burada katliam yaptı.” şeklinde konuştu.

Bu ülkenin çocuklarının birbirini öldürmesinler diye bir araya geldiklerini ifade eden Karakurt, “Arkadaşlarımızın bize devrettiği bayrağı taşımaya devam edeceğiz. Biz onlara söz verdik” dedi.