Ankara Üniversitesi’nde danslı protestoya müdahale

Ankara Üniversitesi’nde danslı protesto yapmak isteyen kadın öğrencilere polis müdahalede bulundu.

HABER MERKEZİ – Şili’den dünyaya yayılan danslı protesto eylemini Ankara Üniversitesi’nde de gerçekleştirmek isteyen kadın öğrencilere polis müdahalede bulundu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Cebeci Kampüsü’nde bir araya gelen kadın öğrenciler, kadın cinayetlerini ve cinsel saldırıları danslı protesto etmek istedi. Bunun üzerine kampüs çevresinde ve içinde çevik kuvvet polisleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı. Kadın öğrencilerin danslı protestoya başladığı sırada polis müdahalede bulundu. Müdahalede, Esmanur Çağlak, Leylanur Mavili, Nisan Çıra, Nihal Yılmazarslan, Aylin Şahin adlı 5 öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 5 kadın serbest bırakıldı

Polisin müdahalesine tepki gösteren kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınları değil katilleri engelle” sloganlarını attı. Gözaltındaki 5 kadının daha sonra serbest bırakıldı.

TGB hedef göstermişti

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde yapılacak olan danslı protesto eylemi nedeniyle kadınları hedef alan açıklama yapmıştı. TGB’lilerin açıklamalarına tepki gösteren kadınlar, mor boya fırlatmıştı. Dün gözaltına alınan 8 kadın emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Şili’de feminist kolektif Las Tesis aktivistlerinin kadın cinayetleri ve cinsel saldırılara karşı başlattığı danslı protesto dünyanın bir çok yerine yayılmaya devam ediyor. Danslı protestoda kadınlar gözlerini siyah bantlarla kapatıp, “Yolunda bir tecavüzcü” şarkısını söylüyor. Türkiye’de de bazı kentlerde izin verilirken bazı kentlerde ise polis müdahale ederek protestonun yapılmasına izin vermiyor. Daha önce İstanbul ve Ankara’da yapılan danslı protesto eylemlerine de polis müdahale etmişti.