Ankara Valiliği’nden sağlıkçılara yönelik saldırıya ilişkin açıklama

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, sağlık çalışanları hasta yakınlarının saldırısına karşı kendilerini odaya kapatarak kurdukları barikatla korumaya çalıştı.

Ankara Valiliği, olayla ilgili “Hasta yakınları ile hastane çalışanları arasında çıkan tartışma fiziki saldırıya dönüşmeden önlendi” açıklamasını yaparak, sorumlular hakkında tahkikat başlatıldığını bildirdi.

Edinilen bilgilere göre; Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde silahlı çatışma sonrasında hastaneye kaldırılan bir kişinin hayatını kaybetmesi üzerine, hasta yakınları acilde müdahale odasına girmeye çalıştı. Sağlık çalışanları hasta yakınlarının saldırısına karşı, kendilerini odaya kapatarak barikat kurmak zorunda kaldı.

‘Sesimizi duyun’

Bir sağlık çalışanı olaya ilişkin görüntüleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipleri Birliği, Ankara Tabip Odası’nı etiketleyerek paylaştı. Paylaşımda, “Bu olay artık tüm gerçeği ortaya koyuyor. Bu ülkede doktorluk sağlıkçı olmak çok zor. Sesimizi duyun. Burası Türkiye, Ankara, Keçiören” ifadeleri kullanıldı.

Valilikten ‘tartışma’ açıklaması

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, silahlı bir kavga sonucu Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıları görmek isteyen hasta yakınları ile hastane çalışanları arasında çıkan tartışmanın fiziki saldırıya dönüşmeden görevliler tarafından önlendiği belirtildi. 

Açıklamada, sorumlular hakkında derhal adli tahkikatın başlatıldığı bilgisi verildi. 

Bakan Koca: Devlet geçit vermeyecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Twitter hesabından açıklama yaptı. Koca, paylaşımda “Keçiören EAH Acil Servisinde, çok sayıda kişi, ateşli silahla yaralanan, müdahalelere rağmen kurtarılamayan yakınlarını, kuralları zorlayarak görmeye çalıştı. Arkadaşlarımız, şiddet olasılığına karşı, kapıyı kapalı tuttu. Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek!” ifadelerini kullandı.

TTB: Hekimlik Andı’na yeni bir cümle eklemek zorunda kaldı!

Türk Tabipleri Birliği de (TTB) olaya ilişkin Twitter hesabından #SağlıktaŞiddeteSon etiketiyle paylaşımda bulundu. TTTB, paylaşımda, şu ifadeler yer aldı: “Hekimlik Andı’na bugün Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık çalışanları yeni bir cümle eklemek zorunda kaldı! Hastalarımı Acil Resüsitasyon Odası kapısında bedenimden barikat kurarak, şiddet ortamından koruyacağıma yemin ederim.”