Ankara yürüyüşü engellenen işçilerin bekleyişi sürüyor

Manisa Soma’da tazminatları ödenmeyen maden işçilerinin, Ankara yürüyüşlerinin engellenmesinin ardından “muğlak” bekleyişi sürüyor.

Manisa Soma’da 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar Madencilik işçilerinin dün Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş engellendi. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) geçtiği bilgilere göre; yürüyüşleri engellenen işçiler Soma’da yaşamını yitiren 301 madencinin mezarlarını ziyaret ederek, geceyi mezarlığın yanında bulunan bir alanda geçirdi. 

‘Muğlak bekleyişimiz sürüyor’

Madencileri temsilen 4 kişilik bir heyet ise, dün Manisa Valiliği ile görüştü. Gece geç saatlerde sona eren görüşmede yer alan kişilerden Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütleme Sekreteri Kamil Kartal, şunları aktardı:

“Meselenin çözümü için Enerji Bakanlığı ile bir diyalog kurulmasını ve bir randevu alıp mutabakata varmak istediğimizi söyledik. Vali beyde bu randevuyu alacağını ifade etti. Bu süre zarfından mezarlıkta bekliyoruz. Şu anda randevu bekliyoruz. Randevu verildiği takdirde hem Soma’dan hem Ermenek’ten bir heyet somaya gitmeye devam edeceğiz. Muğlak bekleyişimiz devam ediyor.”

Ne olmuştu?

Manisa’nın Soma İlçesi’nde 8 yıldır tazminatlarını alamayan maden işçileri ile Karaman Ermenek’te 1 yılı aşkın süredir maaşlarını alamayan maden işçileri Ankara’ya yürüme kararı aldı. Karar doğrultusunda dün Ankara’ya yürümek isteyen işçiler engellendi.

Soma’daki işçiler Cengiz Topel Meydanı’ndan Soma Maden Şehitliği’ne yürüyüş yapmak istedi. Anacak polis tarafından engellendi. Polis engellemeye ilişkin Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu “yürüyüş yasağı” kararını gerekçe gösterdi.  

Karaman Ermenek’te de maden işçileri, Cenne ve Seba maden ocağında günlerce süren bekleyişlerinden sonuç alamayınca Ankara’ya yürümek istedi. Aileleriyle birlikte maden ocağı önünde toplanan maden işçilerinin yürüyüşüne Jandarma ekipleri plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalede 3 işçi yaralandı.