Ankara’da 5 sağlık çalışanı gözaltına alındı

Ankara’da İbni Sina Hastanesi önünde açıklama yapmak isteyen 5 sağlık çalışanı gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında SES Ankara Şube Eş Başkanı Yalçınkaya ve Dev-Sağlık İş yöneticisi Yıldırım da bulunuyor.

Gözaltına alınan sağlık çalışanları, sağlık alanındaki ayrımcılıklara dikkat çekmek istediklerini belirtti.

Sağlık çalışanı bir grup, Ankara Üniversitesi (AÜ) İbni Sina Hastanesi önünde koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı gerekli önlemlerin alınması talebiyle açıklama yapmak istedi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Salgın nedeniyle maske, eldiven takan grup, sosyal mesafeyi de korumaya çalıştı.

Ancak polis, Cumhurbaşkanlığı genelgesini gerekçe göstererek açıklama yapılmasını engelledi. Gruba müdahale eden polisler, sağlık çalışanlarını hastane binasına girmeye zorladı. Bu sırada grup ve polis arasında arbede yaşandı.

5 sağlık çalışanı gözaltına alındı

Arbede üzerine hastane önüne 2 otobüs çevik kuvvet polisi takviye edildi. Açıklama yapmakta ısrar edilmesi üzerine 5 sağlık çalışanı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında SES Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya ve Dev-Sağlık İş yöneticisi Mihriban Yıldırım’ın da bulunduğu öğrenildi.

Dev Sağlık-İş: Taleplere kulak verin

Dev Sağlık-İş, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “’Sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yaparak virüsü yenemezseniz’ demek isteyen sendika yöneticimiz ve üyelerimiz Ankara İbn-i Sina Hastanesi önünde gözaltına alındı. #COVID2019’la böyle mücadele edilemez. Sağlık çalışanlarının taleplerine kulak verin.” dedi.

SES: Ayrım yapan politikalara karşı mücadelemiz devam edecek

SES Sendikası da internet sitesinden yaptığı açıklamada, sağlık emekçileri arasında ayrım yapan ve eşitsizlik yaratan politikalara karşı mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi. Açıklamada, gözaltı aracından bir video mesaj gönderen Mihriban Yıldırım’ın konuşmasına yer verildi. Yıldırım şöyle konuştu:

“Şu an gördüğünüz gibi gözaltı aracındayız. Taleplerimiz çok netti. Öncelikle sağlık emekçilerinin taleplerine yanıt üretilmesini istedik. Temizlik işçisi, hasta bakıcısı arkadaşlarımız Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerden yararlanamıyorlar. Bu arkadaşlarımız ayrımcılığa uğruyor. Ayrımcılıkla virüsü yenemezsiniz, hepimiz sağlık emekçisiyiz, sağlık çalışanlarının taleplerine kulak verin.”