Ankara’da ‘BaşkentGaz – Kızılay – Ensar’ protestosuna 19 gözaltı: Vergiler nerelere harcandı?

Kızılay’ın BaşkentGaz’ın vergiden kaçarak Envar Vakfı’na para aktarılmasını protesto etmek ve siyah çelenk koymak isteyen kamu çalışanları, sendika ve oda yöneticilerine polis müdahale ederek gözaltına aldı.

Emek ve Demokrasi Güçleri, yoksul ve emekçi kesimlerden ek vergiler toplanırken sermaye sahiplerine “vergiden kaçınma” fırsatının verildiğini belirterek, “Vergiler nerelere harcandı?” diye sordu.

Kızılay’a siyah çelenk koymak için KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB İKK, Ankara Tabip Odası ve Ankara Mali Müşavirler Odası tarafından Kızılay Derneği Genel Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklaması ve siyah çelenk bırakma eylemine polis müdahale etti. Aralarında BES Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mevlüt Çakmak ve Ankara 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Muharrem Onay’ın da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Bunun üzerine BES Ankara Şubesi’nde açıklama yapıldı. Açıklamanın yapıldığı salona, “Başkent –Kızılay-Ensar Üçgeni- Kamusal kaynaklar, Kamu yararına eşit, adil, emekten yana, insanca bir yaşam için kullanılsın” pankartı asıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; basın açıklamasından önce konuşan Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Şahin, “Halkın aklıyla dalga geçiyorlar” diyerek, iktidarın her taraftan vergi alırken, su altından vergi kaçırdığını belirtti.

Topçu: Kirli düzeni teşhir etmeye devam edeceğiz

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu ise kirli düzeni teşhir etmeye devam edeceklerini ifade etti. Topçu, “AKP iktidarı ülkeyi böyle yönetiyor. Biz bu düzenin böyle yürüdüğünü biliyoruz. Bu düzen değişene kadara mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Tiryaki: Halkın protesto hakkı engellendi

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de, basın açıklamasının engellenmesine tepki gösterdi. Tiryaki, Türkiye’de demokrasinin ‘d’ sinin bile kalmadığına işaret ederek, “Bir ülkede insanlar, barışçıl haklarını kullanamıyorsa o ülkede demokrasi yok demektir. Geçen gün Amerikan Büyükelçiliği önünde bir protesto etkinliği gerçekleştirildi. Tek bir uyarı yapılmadı. Amma bugün başkentin ortasında halkın protesto etmek hakkı en sert şekilde engellendi.” dedi.

Tiryaki, cezaevlerinde binlerce hasta tutsağın yaşamını yitirdiğini iktidarın onları serbest bırakmak yerine Madımak sanığını serbest bıraktığına dikkat çekerek, “Bunlar tercih meselesi. Bu hükumetin tercihini kimden yana kullandığı bellidir. Bu yolsuzluğuna hırsızlığa karşı duranların yanındayız.” diye konuştu.

‘Sermaye sahiplerine vergiden kaçınma fırsatı’

Konuşmaların ardından Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortak metni KESK Şubeler Dönem Sözcüsü İsmet Meydan okudu. Meydan, şunları kaydetti: “Deprem vergisi adı altında yoksul ve emekçi kesimlerden ek vergiler toplanırken, sermaye sahiplerine ‘vergi kaçırma’ veya ‘vergiden kaçınma’ fırsatının nasıl verildiği Kızılay başkanının itirafı ile kamuoyuna yansıdı. Tüm bunlarla birlikte ortaya çıkan bir gerçek var ki o da yalana, gösterişe, şova, şatafata, yolsuzluğa yaslanan 18 yıllık AKP iktidarının da çökmüş olmasıdır.”

‘MEB’in Ensar Vakfı ile imzaladığı protokol iptal edilsin’

Ensar vakfının topluma ve eğitime bir katkı sağlanmadığına işaret eden Meydan, birçok kez çocuklara cinsel istismarla gündem olan vakfın kamuya yararlı vakıf statüsünden derhal çıkarılmasını, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokollerin de iptal edilmesini istedi.

Fotoğraf: MA

Meydan, yıllardır olası depremlere hazırlık için salınan vergilerin nereye gittiğini soran vatandaşlara talimat üzerine veya durumdan vazife çıkaran savcıların soruşturma açtığına işaret ederek, korku yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

‘Vergiler nereye harcandı?’

Meydan, hükümete şu soruları sordu:”Deprem için halen alınmakta olan vergiler nerelere harcandı? Bunu bilmek vergi ödeyen halkın hakkı değil midir? İşsizlere verilmek üzere işçilerden kesilen ve işsizlik sigortası fonunda biriken paraların çok azı işsizlere verilirken geriye kalan miktar nereye harcanmaktadır? Kamusal emekliliğin tasfiyesi demek olan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Fonunda birikmekte olan paralar nereye harcanmaktadır veya harcanacaktır?”

Ortak açıklamada yer alan kurumlar şöyle; DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası ve Ankara Mali Müşavirler Odası.