Ankara’da dün gözaltına alınan 9 genç serbest bırakıldı

Suruç Katliamı’nın 6. yılı dolayısıyla bildiri dağıttıkları sırada ve sonrasında gözaltına alınan 9 kişiden 3’ü 2 ay süreyle Ankara il sınırları dışına çıkış yasağıyla, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Dün Ankara Dikmen’de bulunan Ahmet Arif Parkı’nda Suruç Katliamı’nın 6. yılı dolayısıyla bildiri dağıtımı yapan gençlik örgütlerine yönelik yapılan polis müdahalesi sırasında 4 genç gözaltına alınmıştı. Akşam saatlerinde ise gözaltındaki arkadaşlarına destek vermek için Dikmen’e giden 5 genç, hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 9 kişi, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde tutuluyordu. Öğleden sonra savcılığa sevk edilen 9 kişiden Şamil Parlak, Cem Bolatcan ve Mert Karadağ hakkında ev hapsi istemiyle, diğer 7 kişi de adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

İl sınırı dışına çıkma yasağı

Mahkeme, gözaltına alınan Şamil Parlak, Cem Bolatcan ve Mehmet Mert Karadağ hakkında adli kontrol ve 2 ay süreyle Ankara il sınırları dışında çıkış yasağı vererek serbest bıraktı. Gözaltındaki diğer 7 kişiyi de adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

MA / Yeni1Mecra