Ankara’da en ‘Verimli’ tahsis yapıldı!..

MEB’e tahsis edilen 35 bin metrekarelik alan AKP’li Cemalettin Kömürcü’nün başkanlığını yaptığı vakfa tahsis edildi.

HABER MERKEZİ – Ankara Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, 35 bin metrekarelik kamu arazisini AKP Ankara il başkan yardımcısı Cemalettin Kömürcü’nün başkanlığını yaptığı Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis etti. Kömürcü, aynı zamanda kent ve kentli haklarını korumakla görevli Kent Konseyi’nin de üyesi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Ankara parsel parsel vakıflara tahsis ediliyor” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Ankara Nazım İmar Planı’nda ve Uygulama İmar Planı’nda değişiklik yapmasının peşine düştü.

MEB’den alındı vakfa verildi

Beytepe Mahallesi 26053 Ada, 13 sayılı Parsel’deki hazineye ait ve “lise yapılması amacıyla” Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen arazideki tahsisin kaldırıldığını belirledi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, imar planına “bir vakfa” tahsis yapıldığı notunu düştü. Plan kararına eklenen notla arazinin “özel yurt ve yükseköğretim tesis alanı” olarak kullanılmasına imkan tanındı. Ali Doğramacızade Cami ve İhsan Doğramacı’nın anıt mezarı bitişiğindeki 35 bin metrekarelik alanda 1.5 emsal inşaat izni de verildi. Mimarlar Odası, ön izin sözleşmesinin 15 Mayıs 2019’da yapıldığını ve Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edildiğini belirledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, plan değişikliğinin iptali için dava açacaklarını söyledi.

Mantar gibi çoğalan vakıflar…

2000-2009 döneminde yılda ortalama 50 vakfın kurulduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “2010-2019 arasında yılda ortalama 118 vakıf kuruldu. Son 10 yılda yeni vakıf kurulmasında ortalama yüzde 100 artış görüldü” dedi. Kamu arazilerinin vakıflara tahsisi üzerinden yaşanan tartışmaları hatırlatan Candan, şöyle konuştu:

“Yeni bir kentsel toprakların ve kamunun en değerli alanlarının talanı ile karşı karşıyayız. Bilkent’teki 35 bin 435 metrekarelik kamusal alanın Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesi üniversite alanına dönüştürülerek, emsalinin arttırılması vakfın kurduğu üniversitenin 3 fakültesinin burada yapılması çok manidardır. İstanbul’daki Cevizli Tekel arazisi ve Şehir Üniversitesi’nin Ankara ayağını hatırlatıyor bize. Öte yandan söz konusu parsel yürütmeyi durdurma verilen ve iptal edilen ODTÜ Yolu’nun da sınırında yer alıyor. Bu durum da oldukça dikkat çekici.”

‘Kömürcü, AKP İl Başkan Yardımcısı’

Kamu arazisinin tahsis edildiği Türkiye Verimlilik Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cemallettin Kömürcü’nün aynı zamanda AKP Ankara Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısıdır olduğunu hatırlatan Candan, “2015 genel seçimlerine asılsız broşürlerle müdahale ettiğine dair iddialar daha önce basına da yansımıştır” dedi.

‘Büyükşehir Belediyesi açıklama yapmalı’

Candan, Kömürcü’nün aynı zamanda kenti korumakla sorumlu olan Ankara Kent Konseyi’nin de Yürütme Kurulu’nda yer aldığını hatırlattı ve “Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kamuoyuna açıklama yapmasını bekliyoruz” dedi. Candan şöyle devam etti:

“Kamu arazilerinin tahsis ile peşkeşinde rol oynayan bu vakfın Başkanı Cemalletin Kömürcü 31 Haziran 2019 tarihinde yapılan Ankara Kent Konseyi genel kurulunda Türkiye Verimlilik Vakfı adına Yürütme Kuruluna alınmıştır. Ankara Kent Konseyi, kentin değerlerini korumakla görevli bir kurul olması gerekirken, kent topraklarının talan sürecine neden olan kurum ve kişiler hangi ilişkilerle kimlerin onayıyla burada temsil edilmektedir? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda açıklama yapmasını beklemek hakkımız.

Plan değişikliği yargıya taşınacak, peki Türkiye Verimlilik Vakfı Başkanı Ankara Kent Konseyi Yürütmesi’nde olmaya devam edecek midir?”

‘İptali için yargıya taşıyacağız’

Candan vakfa tahsis edilen alanın plan değişikliğinin 6 Ocak 2020 itibari ile Çevre Şehircilik il Müdürlüğü’nde askıdan ineceğini ve ardından iptali için yargıya taşıyacaklarını söyledi.