Ankara’da gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

Katledilen kadınlar için açıklama yapmak isterken polis şiddeti sonucu gözaltına alınan 7 kadın, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Kadın cinayetlerini protesto etmek isterken gözaltına alınan 7 kadın serbest bırakıldı.

Kadın Meclisleri, katledilen kadınlar için Çankaya Belediyesi önünde açıklama yapmak istedi. Açıklamaya izin vermeyen polisler kadınları darp ederek, gözaltına aldı. Gözaltına alınan 7 kadın emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Bir günde öldürülen dört kadın için eylemde gözaltına alındılar

Serbest bırakıldıktan sonra açıklama yapan kadınlar, “Bugün Ankara’da Çankaya Belediyesi önünde bir günde öldürülen 4 kadın için Kadın Meclisleri olarak eylem yapmak istedik. Ancak eylemimiz polisler tarafından engellendi. Defalarca, bir gün içinde bir ülkede 4 kadın öldürüldü, bir kadın yakılarak öldürüldü, dememize rağmen bunu görmezden geldiler. Yapabildikleri tek şey bizi, arkadaşlarımızı darp ederek gözaltına almaları oldu” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Kadın cinayetlerini durduracağız’

“Gözaltına da alsanız da biz ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’ demeye devam edeceğiz” diyen kadınlar, “Kadın cinayetlerini, bu ülkede yaşanan kadına yönelik şiddeti her seferinde dile getirmeye devam edeceğiz. Kadınlar asla yalnız yürümeyecek. Sizin yapmanız gereken, kadına yönelik şiddete karşı eylem yapan kadınları şiddetle gözaltına almak değil, o koltuklarda oturanların tek görevi kadın cinayetlerini durdurmak ve kadınları yaşatmaktır” açıklamasında bulundu.

MA