HDP’li Oluç: İktidarın tek amacı kendi bekasını sağlamaktır

HDP’li vekillerin, 3 milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesini protesto amacıyla Güvenpark’ta yapmak istediği açıklamaya izin verilmedi.

“Valilik izni yok” denilerek engellenen HDP’li vekillere polis müdahalede bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Oluç, iktidarın tek amacının kendi iktidarının bekasını sağlamak olduğunu belirterek, “Bu iktidarın zulmü karşısında boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz.” dedi.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla HDP Parlamento Grubu Meclis’te açıklama yaptı.

HDP Grup Başkanvekilleri ve milletvekilleri, yapılan açıklamanın ardından Kızılay’da bulunan Güvenpark’a doğru yürüyüşe geçti. Milletvekilleri yürüyüşte “Darbe var” dövizlerini taşıdı.

HDP’li vekillere müdahale

Polisin müdahalesi üzerine arbede yaşandı

Atatürk Bulvarı üzerinde, Güvenpark’a yaklaşıldığı noktada kurulan polis barikatı önüne gelen HDP’li vekiller, “Valilik izni yok” gerekçesiyle durduruldu. Güvenpark’a gitmelerine izin verilmeyen vekillere polisin müdahalede bulunması üzerine arbede çıktı. Polis, HDP Adana Milletvekili Rıdvan Turan’ın ceketini yırttı, HDP’li vekil Kemal Bülbül’ün gözlüğü kırıldı.

Polislerle uzun süren tartışmanın ardından HDP’li vekiller Atatürk Bulvarı üzerinde Güvenpark’a yakın bir noktada açıklama yaptı.

‘Yargı süreci tamamlanmadan 3 vekilin vekillikleri düşürüldü’

HDP’li vekiller Meclis’te yaptıkları açıklamanın ardından yürüyüşe geçti

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bugün burada yaşanan, şu taşıdığımız dövizin anlamını ortaya çıkardı: Darbe var. Bugünkü iktidar hukuka, adalete, siyasete darbe yapmaktadır” dedi. Oluç, Anayasa Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlanmamış olmasına rağmen, “Saray’dan verilen emir” gereği düğmeye basıldığı için 3 vekilin vekilliklerinin düşürüldüğünü kaydetti.

‘Anayasayı çiğneyen bir adım atıldı’

Anayasa’yı çiğneyen bir adım atıldığı değerlendirmesinde bulunan Oluç, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla yasama üzerinde tahakküm kurmuştur. Yasamayı egemenliği altına almıştır. Her gün her an yaptığı gibi anayasa çiğnemiştir. Bir partinin genel başkanı olarak, siyasi rakiplerinin vekilliklerini düşürmüştür. Yargının üzerinde baskı yaparak aldırdıkları kararla, siyasi rakiplerine karşı mücadele eden bir parti ve iktidar ile karşı karşıyayız.”

‘İktidarın tek amacı kendi iktidarının bekasını sağlamaktır’

Darbenin sadece apoletliler tarafından yapılmadığını söyleyen Oluç, şunları ifade etti: “Askeri darbelerin dışında sivil siyasetçiler, kravatlılar da darbe yaparlar. Darbeci bir iktidar ile karşı karşıyayız. İktidar ‘darbe tehlikesi’ diye bağırırken, kendi darbesini örtmek için bu sözü çıkardılar.” İktidarın tek bir amacı olduğunu belirten Oluç, “Kendi iktidarının bekasını sağlamaktır. Başka amaçları yoktur. Bütün kaynakları, ekonomik kaynakları kendi yandaşlarına peşkeş çekmektedirler.” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç

‘Boyun eğmeyeceğiz’

İktidarın azınlığa düştüğünü ifade eden Oluç, “Ancak kendi iktidarını korumak için demokratik siyaset alanında mücadele eden herkese ya cezaevi yolunu göstermekte ya da bugün burada görüldüğü gibi hukuksuz şekilde anayasayı çiğneyerek, Güvenpark’ta açıklama yapmasını engellemektedirler.” dedi.

HDP olarak bütün örgütleriyle dimdik ayakta duracaklarını söyleyen Oluç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu iktidarın zulmü karşısında boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Bizim seçmenlerimiz başta Kürt halkı olmak üzere hiç boyun eğmediler bundan sonra da eğmeyecekler. Kararlığımızı göstermeye devam edeceğiz.”

HDP’li vekiller açıklamanın ardından “Darbeci AKP” sloganlarıyla Meclis’e doğru tekrar yürüyüşe geçti.

MA – ANKARA