Ankara’da KHK’lilerin yapmak istedikleri açıklamaya müdahale

İstanbul’dan başlattıkları yürüyüşü Ankara’da sonlandıran KHK’li Cemal Yıldırım ve Muhammet Semih Karaoğlu’nun yapmak istedikleri açıklamaya müdahale edildi.

Yıldırım ve Karaoğlu ile onlara destek veren çok sayıda vatandaş gözaltına alındı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Cemal Yıldırım, Muhammet Semih Karaoğlu ile KHK’li olmayıp destek veren Resul Kalyoncu İstanbul’dan Ankara’ya başlattıkları yürüyüş sona erdi. Yürüyüşü sonlandırmak için Sakarya Caddesi’nde açıklama yapmak isteyen KHK’liler ve eyleme destek veren vatandaşlara “Valilik izni olmadığı” gerekçesiyle polis tarafından müdahale edildi. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında vatandaşlar darp edildi. 

Milletvekili Gergerlioğlu: Sadece bir açıklama yapılacaktı

Eyleme destek veren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, polis müdahalesine tepki göstererek, şunları ifade etti:

“İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen KHK’lileri karşılamak için Sakarya Caddesi’ne geldik, onlarla birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Karşılamaya çalışıyorduk, sadece bir açıklama yapılacaktı ama hemen gözaltına alındılar. KHK zulmüne karşı yürüdüler, bizlerde yanlarındaydık. İktidarın bu tavrı bizi engellemeye yetmeyecek. KHK zulmünü devam ettirmeye çalışıyorlar. Barışçıl bir eylem engellendi, kabul edilemez.”

Çevredeki yurttaşlar da polisin tutumuna tepki göstererek, “Yeter artık. Gözaltılar serbest bırakılsın” dedi. Toplanan gruba da müdahale eden polis, vatandaşları gözaltına almakla tehdit etti.

MA – ANKARA