Ankara’da Las Tesis eyleminde kadınlar darp edilerek gözaltına alındı

Ankara’da “Las Tesis” eylemine polis müdahale etti. Kadınlar darp edilerek gözaltına alındı. En az 7 kadın gözaltına alındı. Kadınlara müdahale eden polis çekim yapan gazetecileri de darp ederek bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı.

Şili’de kadınların, tecavüze, şiddete karşı başlattıkları “Las Tesis” eylemleri giderek yayılıyor. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan eylemler Türkiye’de kadınların şiddet gördüğü eylemlere dönüştü. İstanbul’un ardından Ankara’da da kadınlar darp edilerek gözaltına alındı.
Güvenark’ta Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla bir araya gelen kadınların toplanmasına polis izin vermedi.

Fotoğraf: Hasan Akbaş

Gazeteciler darp edilerek çekim yapmaları engellendi

Kızılay Alışveriş Merkezi önünde danslı protesto eylemini başlatan kadınlar polis tarafından çembere alındı. Civarda çekim yapan gazetecileri darp eden polis çekim yapmalarını engelledi. Kadınlar alınan çember içerisinde darp edilirken, gazetecilerin görüntü almaları çevik kuvvet polislerinin kalkanlarını kaldırması ve sivil polislerce objektiflerin elle kapatılmasıyla engellendi.

En az 7 kadın gözaltına alındı

GMK Bulvarına kadar darp edilerek uzaklaştırılan kadınlar ısrarla eylemlerini sürdürmek istedi. Polis İzmir Caddesi kesişiminde kadınlara gözaltı yaptı. En az 7 kadın ile bölgede çekim yapan bir kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kadınlar gece ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Video: Hasan Akbaş