Ankara’da LGBTİ+ bireylere polis müdahalesi

Ankara’da LGBTİ+ bireyler tarafından düzenlenen yürüyüşe müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

İstanbul’un ardından Ankara’da düzenlenen 19’uncu Onur Yürüyüşü de polis şiddetine sahne oldu. Çankaya’da bulunan Tunalı Hilmi Caddesi’nde bir araya gelen LGBTİ+ bireyler polis müdahalesi ile karşılaştı. Cadde üzerinde toplanan grup, “Susma haykır”, “Homofobik devlet, yıkılacak elbet” sloganları atarak yürüyüşe geçti.

Gruba bir süre sonra biber gazı sıkarak müdahale eden polisler, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltı aracında darp

Gözaltına alınanlara plastik kelepçe takıldı. LGBTİ+ bireylere dönük şiddet bindirildikleri polis araçlarında da devam etti. Basın mensuplarının o anları görüntülemeye çalışması üzerine aracın perdeleri çekildi, polisler kalkanlarını kaldırarak gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

Polisin müdahalesi sırasında LGBTİ+ bireylerden bazıları baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren Tunahan Gözlügöl de darp edilerek gözaltına alındı. LGBTİ+ bireylerden biri gözaltına alındığı sırada “Deniz Poyraz’ı katledenler bugün bizi gözaltına alıyor. Nefrete karşı yaşasın hayat” şeklinde bağırdı.

Tepki gösterenler de gözaltına alındı

Polisin uyguladığı şiddete çevredeki yurttaşlar da sert tepki gösterdi. Islık ve alkışlarla polis şiddetini protesto eden yurttaşlar, “Ne biçim devletsiniz, kahrolsun nefret” diyerek tepkilerini gösterdi. Çevredekilere de müdahale eden polisler çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

MA / ANKARA