Ankara’da Newroz: Yaşasın halkların kardeşliği

Ankara’da Newroz kutlaması Anıtpark’ta yapıldı.  Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Şamil Parlak “Kawa’nın yaktığı isyan ateşini Ankara sokaklarında taşıyoruz” dedi.

Ankara’da Newroz kutlamalarında gözaltından serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuşma yaptı.

Ankara’da Newroz kutlamaları Anıt Park’ta yapıldı. “Eşitlik, Adalet, Barış, Özgürlük”, “Newroz Ateşiyle direnelim, özgürleşelim” pankartları asılan kutlamaya, birçok demokratik kitle örgütü temsilcisi de katıldı. “Biji Biratiya Gelan” ve “Newroz Pîroz be” sloganları yükselen alanda barışa duyulan özlem öne çıktı. Newroz mitinginde, gözaltından henüz serbest bırakılan Ömer Faruk Gergerlioğlu da bir konuşma yaptı.

Alan otobüslerle çevrildi

Newroz alanının etrafı, sabah saatlerinde dışarıdan görünmeyecek şekilde polis otobüsleriyle çevrildi. Yoğun polis hareketliliğinin olduğu alana gelişler de erken saatlerde başladı. Alana girmek isteyen halka, polis sık sık zorluk çıkarırken, “canlı bomba” araması gerekçesiyle yurttaşların üzerleri ikişer kez arandı.

Ateş hiç sönmedi

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklama yapan Şamil Parlak, Kawa’dan bu yana Newroz ateşinin yandığını belirterek, “O günden bu yana hiçbir Kawa yenilmedi. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Kawalar bundan sonra da yenilmeyecekler” dedi. Cezaevlerindeki açlık grevine de değinen Parlak, “Haklarını ve onurlarını korumak için bedenlerini açlığa ve ölüme yatırmaktan başka bir yol bırakılmıyor tutsaklara. İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin ölümlerle sonuçlanmadan taleplerin karşılanması ve bir an önce hukuk dışı keyfiyete son verilmesi gerekiyor” diye belirtti.

Ateş Ankara sokaklarında

Uzatılan barış elinin itildiğini ifade eden Parlak, 2013 Newroz’unu hatırlatarak, şöyle dedi:  “Hiçbir tabutun gelmediği sıvasız evlere şimdi bayraklar asılıyor. Estirilen ırkçı şoven kasırga üzerinden değerlerinden kopmuş ve birbirine düşmanlaştırılmış bir toplum yaratılmak isteniyor. Ankara sokaklarını yıllardır, her şeye ve herkese yasaklamaya çalışan iktidar görsün; biz buradayız. Tüm saldırılara karşı sokaklardayız, meydanlardayız. Kawa’nın yaktığı isyan ateşini Ankara sokaklarında taşıyoruz.”

Daha sonra HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu alandaki kitleye bir konuşma yaptı.

Her kesimden yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı mitingde, halay ve horonlarla kutlama yapıldı.

Gergerlioğlu alanın dışından telefonla konuştu

Gözaltından serbest bırakıldıktan sonra yanında HDP’li milletvekilleri Hüda Kaya, Hişyar Özsoz, Erol Katırcıoğlu ve Hüseyin Kaçmaz olduğu halde Ankara’da Anıtpark’ta yapılan Newroz mitingine gelen Ömer Faruk Gergerlioğlu, alana girişte aranmak istendi.

Halkın vekili olmaya devam ettiğini söyleyen Gergerlioğlu, aranmasına karşı çıktı. Emniyet yetkililerinin ısrar etmesi sonucunda arabada beklemeyi tercih etti.

Gergerlioğlu, miting alanına girip kürsüden konuşma yapacakken, alana girememesi nedeniyle kitleye telefondan hitap etti. Herkesin Newroz’unu kutlayan Gergerlioğlu, halkın oyuyla seçildiğini ve uyduruk kararlarla vekilliğinin düşürülemeyeceğini belirtti. Miting kitlesi, Kocaeli milletvekilinin konuşmasını sloganlarla ve yoğun alkışlarla destekledi.

ESKİŞEHİR

Newroz kutlamalarının bir diğer adresi de Eskişehir’deki Fidanlık mevkii oldu.  Kütahya yolu üzerindeki ormanlık alanda yapılan kutlamaya yüzlerce kişi katıldı. Newroz ateşi yakıldıktan sonra konuşan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, tüm halkların Newroz’unu kutladı. HDP’nin kapatılmasına yönelik açılan davayı hatırlatan Turan, baskılara Newroz ile cevap verildiğini belirterek, “Toplumu parçalamak ve iktidarlarını daim kılmak istiyorlar. 20 yıldır yaşadığımız açlığı, yoksulluğu, sefaleti çok iyi biliyoruz. Onların nasıl zengin olduklarını da iyi biliyoruz” dedi.

MA / ANKARA-ESKİŞEHİR