Ankara’da olağanüstü İdlib trafiği

Ankara’da İdlip konusunda olağanüstü bir trafik yaşanıyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, parti merkezine geçerek parti yöneticileriyle son gelen bilgileri değerlendirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de Balıkesir programını iptal ederek Ankara’ya dönüyor.

Bir Rus heyetinin İdlib konusunu görüşmek üzere dün Ankara’ya geldi. Türkiye heyetinden askeri, diplomatik ve istihbarat yetkilileri ile 3.5 saat süreyle görüşme yaptı.

Rusya heyeti dün akşam Ankara’ya geldi. Bugün Türk yetkililerle 3.5 saat süren görüşme yaptı. Fotoğraf: AA

Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşme yapılabileceğini ifade etmişti. Ancak bugünkü Türkiye-Rusya heyetleri arasında görüşmeye ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan İdlib’te Türk askerlerinin bulunduğu bölgeye Rusya destekli hava saldırıları yapıldığı iddiaları sosyal medyada yoğun bir şekilde dile getirildi. Bu iddialara ilişkin herhangi resmi bir açıklama yapılmadığı gibi bağımsız kaynaklar da saldırılara ilişkin bir doğrulama yapmadı.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda olağanüstü güvenlik zirvesi yapılacağına dair iddialar ortaya atıldı. Milli Güvenlik Kurulu’nun da olağanüstü toplanacağına ilişkin bir iddia da bulunuyor. Fakat bu iddialara ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

İletişim Başkanlığı: Külliye’de güvenlik toplantısı yapıldı

AA saat 24.00 sıralarında geçtiği habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında güvenlik toplantısı gerçekleştirildiğini bildirdi. İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurmaylarıyla bir güvenlik toplantısı yapmıştır. 2 saat önce başlayan toplantı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Erdoğan’ın kurmaylarıyla gerçekleştirdiği ve 2 saat süren toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, KRT’de katıldığı bir programından sonra Genel Merkez’e geçerek partide bulunan yöneticilerle İdlib’deki son gelen bilgileri değerlendirdi.

Toplantıda, Hatay milletvekillerinin gelişmeleri takip için Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile kente gönderildiği öğrenildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti genel merkezindeki çalışmasını sürdürdüğü belirtildi.

CHP, önceki gün İdlib konusunda hükümetin kapalı yapılacak bir Meclis toplantısında milletvekillerine bilgi vermeye davet etmişti.

Akşener programını yarıda kesti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İdlip’te meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. Balıkesir’de bulunan Akşener buradaki programını iptal ederek gelişmeleri takip etmek ve değerlendirmek üzere Ankara’ya dönüyor.

AA: İdlib’te 3’ü kadın 5’i çocuk 11 sivil öldü

İdlib. Fotoğraf: AA

Anadolu Ajansı İdlib mahreciyle geçtiği habere göre Rusya destekli Esad güçlerinin İdlib’e saldırı düzenlediği ve bu saldırılarda 3’ü kadın 5’i çocuk olmak üzere 11 sivilin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

İdlib ile ilgili iddiaların yoğunlaşması üzerine saat 23.30 sıralarında twitterda belirgin bir yavaşlama oldu.

İlk resmi açıklama Hatay Valisi’nden: 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur

Hatay Valisi Rahmi Doğan: “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 9 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor. Hastanelerimizde yaralılarımız için herhangi bir kan ihtiyacı yoktur. Tüm tedbirler alınmış, tüm sağlık personelimiz görevi başındadır. Yaralılarımıza gerekli müdahaleler yapılmaktadır.”

Hatay Valiliği yaşamını yitiren asker sayısının 22’ye yükseldiğini bildirdi. Reuters Haber Ajansı ise İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı haberine göre İdlib’de en az 34 Türk askeri hayatını kaybettiğini abonelerine geçti.