Ankara’da sağlık emekçilerine müdahale

Ankara’da sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının özlük hakları talebiyle gerçekleştirmek istediği “maskeler konuşuyor” adlı protestosuna polis müdahale etti.

Ankara Tabip Odası (ATO) ve SES Eşbaşkanlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: ATO

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının özlük haklarının sağlanması talebiyle yapmak istedikleri “Maskeler Konuşuyor” adlı protestoyu polis engelledi. Eylem nedeniyle Bilkent’teki Ankara Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen ATO, Ankara Diş Hekimleri Odası, SES, Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyen ve Teknikerleri Derneği ile Yurt-Sağlık Sendikası üyelerine polis müdahale etti.

ATO Başkanı ve SES Eşbaşkanları gözaltına alındı

Müdahalede, Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Uğurlu, SES Ankara Şube Eş Başkanları ve Dev Sağlık-İş’lilerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ATO: Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz

ATO, sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı paylaşımda, özlük haklarını talep etmek amacıyla Ankara Şehir Hastanesi önünde gerçekleştirdikleri alkışlı protestoya polisin saldırdığını belirtti. ATO, “Pandemi koşullarında sağlıkçıları görmezden gelenlere rağmen taleplerimizi dile getirmeye, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz! Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!” dedi.

TTB: Gözaltındakiler derhal serbest bırakılmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi de yaptığı yazılı açıklamada, anayasal haklarını kullanan meslektaşlarının ve sağlık çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Emeğimize sahip çıkmak, yönetemeyenler yüzünden daha fazla sağlık çalışanı arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz demek sorumluluğumuz ve anayasal hakkımızdır, engellenemez. Pandemi koşullarında sağlıkçıları görmezden gelenlere rağmen taleplerimizi dile getirmeye, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz.”

Açıklamada, gözaltına alınan ATO Başkanı Ali Karakoç’un da aralarında bulunduğu hekimler ve sağlık çalışanlarının derhal serbest bırakılması istendi.

Yeni1Mecra