Ankara’da yaklaşık 15 köpek ölü bulundu

Ankara’da yaklaşık 15-10 köpek poşetler içinde ölü bulundu.

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Özkan, köpeklerin üzerinde tedavi amaçlı işlem yapıldığını belirterek, köpeklerin tahmini olarak bir veteriner kliniği tarafından bırakıldığını düşündüklerini söyledi.

Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı İncek Mahallesi’nde yaklaşık 20 köpek poşetler içinde ölü bulundu. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, mahalleye siyah poşetler içinde atılan köpeklerin gönüllü hayvan sever Nihan adlı kişi tarafından fark edildiğini söyledi.

Özkan olaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “

“Nihan arkadaşımızın yardım çağrısına ulaştık. Doğa koruma ve milli parklar müdürümüzü aradık kendilerinin olay yerine intikal etmesini ve tutanak oluşturmalarını söyledik. Onlar intikal etti, emniyet ve büyükşehir belediyesi de intikal etti. Orada bulunan 15- 20 civarındaki köpeğin üzerinde tedavi amaçlı işlem yapılmış. Bantlarla duran köpeklerin kuvvetli ihtimal bir veteriner kliniği tarafından tedavi aşamasında ölen köpekler olduğunu düşünüyoruz. Yani herhangi bir zehirleme ve öldürme değil. Çünkü oradaki bulgular bunu gösteriyor.”

‘Olaya ilişkin bilgilendirme istiyoruz’

Ölen köpeklerin uzun zamandır bulundukları yere atıldıklarını ifade eden Özkan, “Bunun için emniyetten o güzergâhtaki Mobese kameralarının incelenmesini talep ettik. Oraya herhangi bir klinik aracının gelip gelmediğine dair bilgilendirme istiyoruz.” dedi.

‘2 metre çukura konulup kireçlenmesi gerekiyor’

Belediyenin sadece ölü köpekleri alıp 5199/34 sayılı kanuna istinaden bertarafını yapacağını söyleyen Özkan, “5199/34 istinaden derin bir 1,5-2 metre kadar çukur kazıp hayvan ölülerini oraya koyup kireçlemeleri ve toprakla basınç yapıp kapatmaları gerekirdi fakat bunu yapmamışlar” şeklinde konuştu.

‘Cezaların katı olmasını istiyoruz’

Köpekleri poşetlerle sokağa atanların bulunmasını ve sorumluların cezalandırılmasını talep eden Özkan, şöyle konuştu:

“Bu tür olayların yaşanması hepimizi üzdü hiçbir kliniği zan altında bırakmak istemiyoruz. Ama eldeki bulgular bunu gösteriyor. Hayvana şiddet, tecavüz, hapis cezasına alındığı gibi bu tür eylemlerde bulunan insanlara da katı cezalar getirilmiş olsa bu tür vakalar yaşanmaz. Hiçbir klinik insan hayatını toplum hayatını hiçe saymamalı. Hiçbir klinik ekmek kazandığı o kliniğin, ekmek teknesi olan hayvanlara nankörlük etmez. Kaldırıp öyle atmaz cezaların kati olmasını talep ediyoruz.”

MA – ANKARA