Ankaralı kadınlar kadın cinayetlerine karşı sokakta: ‘Katilleri tanıyoruz’

Ankara Kadın Platformu dün erkeklerce öldürülen üç kadın ve tüm kadın cinayetlerini protesto için Çankaya Belediyesi’nin önünde basın açıklaması yaptı.

Ankara Kadın Platformu: “Katilleri tanıyoruz! Haklarımız ve yaşamlarımız için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz!”

Ankara Kadın Platformu üyeleri bugün saat 17.30’da Ziya Gökalp Caddesi’nde, Çankaya Belediyesi’nin önünde dün öldürülen üç kadın, Aylin Sözer, Selda Taş ve Vesile Dönmez ile tüm kadın cinayetlerine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Platform adına Betül Koca’nın okuduğu basın açıklamasında “Kadınların eşit, özgür ve adil bir yaşam mücadelesi büyüdükçe, erkek egemen sistemin saldırıları da kendisini örgütlemekte. Her gün artan kadın cinayetleri haberleri ile uyanırken, erkeğe cesaret veren erkek devlet İstanbul Sözleşmesini uygulatmak bir yana, İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmeyi tartışmaya devam ediyor. Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor” dendi.

‘Bu ülkede kadınlar sosyal medyadan adalet arıyor’

Açıklamada “Kazanımlarımıza saldırmaya devam eden erkek egemen sisteme onun tüm aygıtlarına bir kez daha sesleniyoruz. Katilleri tanıyoruz! Haklarımız ve yaşamlarımız için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz!” ifadeleri yer aldı.

“Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, bu ülkede kadınlar kadın katilleri ve şiddet faili erkekler tutuklansın diye sosyal medyadan adalet arıyor, bu ülkede kadınlar her gün yaşamak ve yaşatmak için mücadele ediyor” sözlerine yer verilen açıklamada “Kadınlar vazgeçmeyecek. Evde, sokakta, fabrikada, avm de, okulda, yaşamın her alanında yaşamak ve yaşatmak, bir kişi daha eksilmemek için mücadele etmeye devam edecek” dendi.

Yeni1Mecra