‘Ankara’nın en yüksek rantı TOGO ikiz kulelere verildi’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, TOGO ikiz kulelere odanın denetimine gelmeden ruhsat verildiğini belirtti.

HABER MERKEZİ –  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, TOGO ikiz kulelere odanın denetimine gelmeden ruhsat verildiğini belirtti. Ankara’nın en yüksek rantının TOGO ikiz kulelere 32 derslikli okul karşılığında verildiğine dikkat çeken Candan, “Bu iş daha bitmedi kente yapılan bu haksızlığın hesabını verecekler.” dedi.

Candan, günlerdir tartışılan “Togo ikiz kuleler” ile ilgili açıklama yaptı. Candan, kulelerin Mimarlar Odası denetimine gelmeden 24 Nisan 2017 tarihinde yenileme ruhsatı aldığını ifade etti. “Ranta karşı mücadelede ruhsat vermeden önce, Mimarlar Odası onayından geçtiğine dair belgenin aranması zorunluluktur.” diyen Candan, belediyelerin Mimarlar Odası onayı olmadan projelere ruhsat vermemesi gerektiğini belirtti.

‘İktidar Oda’nın denetimini kaldırmaya çalışıyor’

Candan, iktidarın Mimarlar Odası’nın proje mesleki denetimini kaldırmaya çalıştığını belirterek, “Denetimsiz bir ortamda istediği rant yapılarına ruhsat vererek, inşaatların başlamasının önünü açıyor, sonrasında dava devam ederken inşaatta bitiyor.” diye kaydetti. “Togo ikiz kulelerinin ruhsatı verilmeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi proje onayı aransaydı biz bu onayı zaten vermeyecektik” diyen Candan, bu şekilde ruhsat alınmayacaktı ve plan davası devam ederken inşaata da başlanamayacaktı dedi.

‘Hukuksuzluk iktidar belediyelerinde işlendi’

Candan, ancak iktidarın tüm belediyelerine “Mimarlar Odası onayı istemeyeceksiniz” diye genelge yayınladığını, yönetmelik çıkarttığını hatırlattı. Mesleki denetim yaptırmamanın 6235 sayılı TMMOB kanuna aykırı olduğunun açılan davalarla kesinleştiğine işaret eden Candan, “Hukuksuzluk bu süreçte de iktidar belediyelerinde işledi.” diye kaydetti. Çizilen her projenin Mimarlar Odasına denetime gelmesi gerektiğini ancak iktidarın bunu engellediğini ifade eden Candan, Oda’nın yapılan her mimari projeyi mesleki ve toplumsal denetimden geçirdiğini belirtti.

ÇED raporunu da ruhsat aşamasında değerlendirmek üzere belediyelere, bakanlıklara ve valiliklere gönderdiklerini belirten Candan, şunları kaydetti: Planlama sürecinde açtığımız dava var ise gelen mimari projelere bu işlemlerin hepsi yapılıyor ancak projenin mesleki denetim onayı yapılmıyor. İktidar bu denetim sürecinden mimarlar odasını çıkartarak, üyelerimiz üzerinde baskı yaparak, hem rantsal süreci proje denetimi dışına çıkarttı hem de, kentsel ranta ve onun ilişkilerine karşı mücadele veren Mimarlar Odası’nın bütçesini daraltarak mücadeleyi durdurmaya çalıştı.”

‘Ankara’nın en yüksek rantı verilmiş’

Candan, mahkemenin Togo ikiz kulelerini mühürleme kararı aşamasında, kulelerin mesleki denetim onayı için kendilerine gönderildiğini belirtti. Ancak mesleki denetim yapmadıklarını belirten Candan, “TOGO ikiz kulelerinin proje detayları incelendiğinde, yok böyle bir rant TOGO ikiz kulelerine Ankara’nın en yüksek rantı verilmiş demekten kendimizi alamadık.” dedi.

‘Böyle emsal dışı rant başka yerde görmedik’

Candan, TOGO ikiz kuleleri projesine emsale göre kullanılacak metrekarenin 25 bin 372 metrekare olduğuna dikkat çekerek, “Ancak o kadar emsal dışı metrekare hakkı verilmiş ki, bugüne kadar böyle bir emsal dışı rant verildiği başka bir yerde görmedik. 120 bin metrekare inşaat yapılıyor. 1.2.3.4. bodrum katlar ticaret ve dükkân ve sosyal tesisler ekstra metrekare olarak veriliyor. Ortak alanlar, kat holleri, kat koridorları, yangın merdivenleri, çöp toplama odaları, kolonatlar, iç bahçeler, kat bahçeleri, balkonlar, teraslar süs havuzları, giriş saçakları sosyal tesis, spa, sauna, hamam, açık-kapalı yüzme havuzu, kuaför mescit, kafeterya, kafe, çamaşırhane, toplantı salonu, yemekhane ve benzeri alanlar yapılabilir. Bunlar da 25 bin 372 metrekareye dahil edilmiyor. Ortaya 120 bin metrekarelik inşaat çıkıyor.”

‘Haksızlığın hesabını verecekler’

Bu kadar rantın 32 derslikli okul karşılığında verildiğine vurgu yapan Candan, “Kentin sistematiği bozuluyor, ulaşım alt yapısı tıkanıyor. Bu iş daha bitmedi kente yapılan bu haksızlığın ve fazladan kazanılan her bir liranın hesabını verecekler.” dedi.