Ankara’nın genel tarım haritası çıkarılacak

Ankara Kent Konseyi (AKK) ile Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) inisiyatifinde Ankara’nın genel bir tarım haritası ve tarımsal kalkınma planının çıkarılmasına karar verildi.

Ankara Kent Konseyi’nin toplandı

AKK, Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu’nun hazırladığı “Küçük Üreticiler ve Aile Çiftçiliğinin Desteklenmesi” ile “Üretici Pazarları” projelerinin ele alındığı bir toplantı yaptı.

Toplantıya AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürü Alparslan Özcan, Ankara Kalkınma Ajansı İş Geliştirme ve Strateji Birim Başkanı Dr. Coşkun Şerefoğlu ve Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Eyidoğan’ın yanı sıra Ankaralı çiftçiler, muhtarlar kooperatif ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Köylünün ekonomik sorunları ve çözüm önerileri değerlendirildi

Toplantıda hatalı tarım politikaları nedeniyle tarım alanlarının azalması, Büyükşehir yasası ve taşımalı eğitim sistemi sonucunda köylerin göç vermesi, üretim maliyetlerinin yüksek olması ve ürünlerin elde kalması nedeniyle köylünün ekonomik olarak yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

‘Köyden kente göç ciddi boyutlara ulaştı’

AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz

 AKK Yürütme Kurulu Başkanı Yılmaz, köyden kente göçün ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, yüzyıllardır tarım yapılan topraklarda yaşayan insanların neredeyse dünyanın en pahalı etini ve sütünü tüketmesini sorguladı. Yılmaz, “Bu durumu tersine çevirmek doğru tarımsal politikalarla mümkün” dedi.

‘Ekonomi ve sağlıklı nesiller için kırsal kalkınmaya ağırlık verilmeli’

Türkiye’de ekonominin gelişmesi ve daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için kırsal kalkınmaya ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Yaşadığımız şehir imar düzeninden dolayı sadece yüzde 3’e sıkışmış bir durumda. Gelecekte çocuklarımızda obezite, kalp hastalıkları ve kanser vakalarıyla karşılaşacağız. Bunun kente ekonomik zararları daha üst boyutlarda olacak” dedi.

‘Kooperatifçilik en etkin örgütlenme’

Yılmaz, kırsal kesimlerde yaşayan üreticilerin örgütlenmesinin hem ürün verimliliğini hem de kazancı artıracağını söyleyerek kooperatifçiliğin kırsal kalkınma çabalarında odak noktası olarak ele alınmasının önemli olduğunu vurguladı. Kırsal kalkınmanın temelinin çiftçi örgütlenmesi olduğunu kaydeden Yılmaz şunları söyledi:

“Etkin bir örgütlenme, iyi işletilen bir tarım danışmanlığı ve tarımsal pazarlama ağının varlığına bağlıdır. Küçük ve orta boy aile işletmelerinin tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmelerinde kooperatiflerin çok önemli görevler yüklenebileceği unutulmamalıdır.”

 Toplantıya katılan paydaşlar, AKK ile Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) inisiyatifinde Ankara’nın genel bir tarım haritası ve tarımsal kalkınma planının olması konusunda uzlaştı.

‘ABB yerli üreticiyi kırsal kalkınmada destekliyor’

Kırsal Hizmetler Şube Müdürü Alparslan Özcan, ABB’nin yerli üreticiye kırsal kalkınma kapsamında; Başkent Ankara Kalkınma Projesi’nden arıcılık projesine, çiftçiye tohum hibesi sağlanmasından alım garantili sözleşmeli üreticiliğe kadar birçok konuda destek verdiğini belirtti. Özcan ABB’nin bu konudaki faaliyetlerini söyle aktardı:

“Büyükşehir Belediyemiz kırsal bölgelerdeki küçük aile işletmelerine yönelik yapılan hibe destekli projeler ile girdi maliyetlerinin büyük bir kısmını oluşturan tohum, fide ve fidan temini noktasında bu işletmelerin yanında olmakta ve üretimi desteklemektedir.

Uyguladığı sözleşmeli üretim modeli ile Pazar noktasında çözüme katkı sunmayı hedeflerken, üretici ve tüketicinin doğrudan aracısız ve komisyonsuz bir araya getirileceği ‘Üretici Pazarı’ için de çalışmalarını sürdürmekte. Bu model ile küçük aile işletmelerinin örgütlü üretime geçmesi noktasında kooperatifleşmeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmalara ek olarak Halk Ekmek marifetiyle Başkent Market modeli kapsamında üreticiden tüketiciye kısa tedarik zinciri de kuruldu.”

Yeni1Mecra