Ankara’ya yürümek isteyen Suruç ailelerine müdahale

“Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında Kadıköy Belediyesi önünden Ankara’ya yürümek isteyen SGDF üyeleri ve Suruç Aileleri İnisiyatifi’ne müdahale eden polis, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası kapsamında Kadıköy Belediyesi önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Suruç aileleri ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı açıklamada,  “Herkes için adalet” yazılı pankart açıldı. Burada konuşan Suruç aileleri ve yaralıları, 6 yıl önce aynı yerde buluşup Suruç’a gittiklerini hatırlattı. Bu kez adalet talebiyle Ankara’ya yürüyeceklerini belirten aileler, adalet sağlanana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Herkes için adalet

Açıklamayı Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Hivda Selen yaptı. 6 yıldır her ay Halitağa’da, mahkeme salonlarında ve sokaklarda hiç bıkmadan “Suruç için adalet, herkes için adalet” talep ettiklerini ifade eden Selen, “Cumartesi Anneleri’nden Taybet anaya, Berkin Elvan’dan Deniz Poyraz’a, Hrant Dink’ten Önder Babat’a, Roboski’den Suruç’a, Kemal Korkut’tan Şenyaşar Ailesi’ne, Hande Kader’den Gülistan Doku’ya, Soma’dan Çorlu’ya kadar aydınlatılmayan, sorumluları yargılanmayan, göstermelik cezalarla kapatılmaya çalışılan, adalet isteyenlerin gözaltı ve tutuklama saldırıları ile susturulmaya çalışıldığı bir devlet politikası ile karşı karşıya kaldık” dedi.

Devlet tarafından korunuyor

Selen, “Suruç katliamı ve 33 düş yolcusunun katledilmesi de bunlardan biridir. Bu katliam da bundan öncekiler de devlet eliyle işlenmiştir ve katiller aynı devlet aklı ile korunmaktadır. Biliyoruz ki bu topraklara barış ve özgürlük katliamların aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması ile gelecektir. Suruç başta olmak üzere katliamların aydınlatılması ise mahkeme salonlarında değil, adalet mücadelesinin sokakta büyütülmesiyle gerçekleşecektir. Bu yüzden bugün bizimle olan, farklı kentlerde, sokakta, mahkeme salonlarında, adliye önlerinde adalet mücadelesini büyüten herkesten güç aldığımızı ve onlara güç kattığımızı bilerek yola çıkıyoruz” diye konuştu.

Ankara’ya yürüyüş

Açıklamanın ardından 8 kişilik temsili bir heyet temsili yürüyüşten sonra araçlara binerek Ankara’ya gitmek istedi. Fakat önlerini kesen polis, yürüyüş yapanların üzerinde bulunan “Suruç için adalet, herkes için adalet” önlükleriyle yürüyüş yapmasına izin vermeyeceğini söyledi. Bunun üzerine 8 kişi bulundukları polis çemberi içerisinde oturmak istedi.

5 kişi gözaltına alındı

Eyleme müdahale eden polis, Volkan Uyar, Ümmühan Özdemir, Yaren Tuncer, Emrah Topaloğlu, Mustafa Kazak’ı gözaltına aldı.

Ayrıca olayı takip eden gazetecilere de müdahale eden polis, fotoğraf ve görüntü çekimini engelledi.

Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MA / İSTANBUL