Anmaya katıldığı için yargılanan avukat Işık beraat etti

Fransa’da öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için düzenlenen anmaya katıldığı gerekçesiyle 6 yıl sonra hakkında dava açılan avukat İlke Işık beraat etti.

Avukat İlke Işık’ın, Ocak 2015’te HDK Kadın Meclisinin çağrısıyla yapılan “Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez” anmasına katıldığı gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi. “Örgüt propagandası” iddiası ile Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya, hukuk örgütlerinin yanı sıra EMEK Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan ve Ankara İl Başkanı Şükran Doğan katıldı.

‘Suç unsuru yok’

Mahkeme heyeti, incelenen bilirkişi raporunda suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle Işık’ın beraatına karar verdi.

‘Barış için söz söylemekten bahsediyoruz’

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan avukat Işık, zaten hiç açılmaması gereken bir dava olduğunu belirtti. Ülkede yüzbinlerce insanın bu sebepten yargılandığına vurgu yapan Işık, şunları ifade etti:

“Toplantı ve gösteri yürüyüş hakkından, barış için söz söylemekten bahsediyoruz. Yargılandığım dava sadece barışa işaret eden bir açıklamaydı. 6 yıl sonra bu şekilde dava açılması da tamamen kanunsuz.”

“Ülkedeki tüm yersiz açılan dosyalarda ve birçok hak ihlaline uğramış kişiler hakkında bu kararın verilmesi gerekiyor” diyen Işık, Türkiye’deki herkes için adalet sağlayana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Yeni1Mecra