Antalya’da yol kontrolü yapan ırkçı grup bir kişiyi darp etti

Antalya Kepez’de yol kontrolü yapan ırkçı bir grup tarafından aracından indirilerek darp edilen Erhan Sevim, “Pis Kürtler. Defolun gidin yoksa hepinizi yakarız” şeklinde tehdit edildiğini söyledi. 

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da başlayan ve 10 gün sonra kontrol altına alınabilen orman yangınlarıyla birlikte başlayan ırkçı saldırılar devam ediyor. Kentte ırkçı gruplar, silahlarla yol kesip kimlik kontrolü yapıyor. Bugüne kadar yaşananlara ilişkin herhangi bir adli işlem başlatılmadı. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Ömer Akın’ın haberine göre; pazar günü aile dostlarını ziyarete gittikleri Kepez’den Döşemealtı ilçesine dönmek üzere ormanlık alandan geçen Erhan Sevim (45) 5 kişilik bir grubun yol kestiğine şahitlik etti. Aynı gruptan 4 kişi, Erhan Sevim’in de aracını durdurdu. Grup, “Siz polis misiniz?” diye soran Sevim’e “Kimliğini ver. Sen nerelisin?” diye karşılık verildi. 

‘Pis Kürtler defolun gidin yoksa sizi yakarız’

Adıyamanlı olduğunu belirtmesi üzerine aracının kapısının zorla açılarak araçtan indirildiğini aktaran Sevim, şunları kaydetti:

“Beni indirir indirmez dövmeye başladılar. Ne olduğunu anlamadım. Bana saldıranlar hem hakaret ettiler hem de ‘Pis Kürtler defolun gidin yoksa sizi yakarız’ diyerek tehdit ettiler. Bu sırada eşim araçtan inerek yardım diye bağırmaya başladı. Karşı yönümüzde iki araç geldi. Onlar durunca beni darp edenler ileride park etmiş olan araca doğru kaçıp gittiler.”

‘Saldıranlardan biri maskeliydi’

Kendisine saldıranlardan birinde maske olduğunu diğer kişilerin de karanlıktan dolayı yüzlerini görmediğini söyleyen Sevim, kimseyle husumetinin olmadığını ve saldırının tamamen siyasi olduğunu belirtti. 

Darp raporu aldı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eylem ve etkinliklerine katıldığını söyleyen Sevim, “Grubun içinden birinin maskeli olması soru işareti yaratıyor. Bizi bilen ve tanıyan biri olduğunu düşünüyorum. Eğer bunların arkasında bir güç olmasa kimse çıkıp kimlik sormaya cesaret edemezdi. Bunun önüne geçmek için devletin el atması gerekiyor” dedi.

Sevim, saldırıya ilişkin başvurduğu jandarma tarafından ifadesinin alındığını ve darp edilmesine ilişkin darp raporu aldığını belirtti.