Antep’te #Kod29 ile atılan işçiler: Birden mi ahlaksız olduk!..

Antep’te halı fabrikasında çalışan 16 işçi iki hafta önce Kod 29’a dayanılarak tazminatsız olarak atıldı.

İşsizlik parası da alamayan işçiler direnişe geçti: “Bunca zamandır ahlaksız değildik de birden mi ahlaksız olduk.”

Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan ve 630 işçinin çalıştığı Yasin Kaplan Halı, üretimi yavaşlattıkları gerekçesiyle 16 işçiyi birden Kod 29 ile tazminatsız şekilde işten çıkardı. Atılan işçiler 2 haftadır fabrika önünde direnişini sürdürüyor. 

Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hiçbir şey yapmadıklarını belirten işçiler, işten çıkarılma gerekçelerinin asıl sebebinin sendikalılaşma olduğunu söyledi. İşçiler, “Bunca zamandır ahlaksız değildik de birden mi ahlaksız olduk?” dedi. 

‘Kod 29 devletin fabrikatörlere sunduğu bir imkan’ 

5 yıldır Yasin Kaplan Halı’da çalışan Erkan Sarıoğlu, kendilerinden önce bir arkadaşlarının Kod-29 ile atıldığını ve ona destek verdiklerini söyledi. 

Daha sonrasında fabrikadaki sendikal faaliyetin işyeri yönetimini rahatsız ettiğini belirten Sarıoğlu, “Eğer ben ahlak dışı hareketlerde bulunsaydım 5 yıldır bu fabrikada çalışmazdım. Bu kadar insan bunca zamandır ahlaksız değildi de bir anda mı ahlaksız oldu?” dedi. 

Aynı fabrikada dokuma operatörü olarak çalışan Kadir Akpınar, 8 yıldır hakkında bir tutanak dahi olmamasına rağmen Kod 29 ile işten çıkarıldığını vurguladı. Akpınar, “Kod 29 devletin fabrikatörlere sunduğu bir imkan. Kod 29 çıktığından beri kimseye bir şey denilmiyor. Buradaki direniş tek bizim değil bütün dokuma işçilerinin emeği içindir. Desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

‘Sendikalı olduğumuz için çıkarıldık’ 

Zam ayı yaklaştığında zam için toplantı istediklerini belirten ve 5 yıldır dokuma operatörü olarak çalışan Mehmet Erlale, “Bizi tek tek içeri aldılar ve ‘niye toplantı yaptınız?’ diye sordular. Bizi üretimi yavaşlattığımız gerekçe göstererek işten çıkardılar. Hiçbir makinede üretim düşmedi. Aramızda 10 yıllık, 16 yıllık arkadaşlar var. İstedikleri cevapları vermeyenleri tek tek işten çıkardılar” ifadelerini kullandı. 

8 yıldır dokuma operatörü olarak çalışan Mehmet Oğuz ise, şu an ahlaksızlıkla suçlandıklarını ve bunun ağır bir itham olduğunu dile getirerek şunları söyledi: 

“Ben bunu aileme nasıl anlatacağım? Bu durum çevreni bile etkiliyor. Biz sadece hak içerisinde olduk ve sendikalı olduğumuz için işten çıkarıldık. Sendikalı olmak bizim Anayasal hakkımız.”

6.5 yıldır çalışan ve 6.5 ay işveren tarafından ücretsiz izine gönderildiğini aktaran Tuncay Kaya, “Öğle yemeğinde yemek yedirmeden, elbisemi giydirmeden beni işten çıkardılar. Kod 29 ile Başpınar’da herkesi işten çıkartıyorlar. Kod 29 ile kimse işten atılmasın. Kod 29 kaldırılsın” diye konuştu.

Video Haber: Cengiz Bölükbaş

Kurgu: Aysu Demirel