AP Dış İlişkiler Komitesi: Demokrasilerde kayyumluk olmaz, Kavala ve Demirtaş bırakılmalı

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesinin Başkanı David McAllister, demokratik yöntemlerle seçilen bütün belediye başkanlarının görevde olması gerektiğini belirterek, “Demokraside kayyumluk olmaz” dedi. AP heyeti, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

İrfan Uçar

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesinin Başkanı David McAllister ve beraberindeki 8 üye Ankara ve Mardin’de bir dizi ziyaret gerçekleştiriyor. Ankara’daki Dışişleri ve İçişleri bakanları ile ve görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ile görüşme yaptı.

AP Dışişleri Komitesi’nin Başkanı David McAllister ile beraberindeki 8 kişilik heyet Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

AB-Türkiye KPK Heyeti Başkanı ve Alman Yeşiller Partisi’nden Sergey Lagodinsky Ankara Gazeteciler Cemiyeti Basınevi’nde bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

McAllister, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulunmak, hukukun üstünlüğü, ifade ve medya özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki son gelişmeler dahil bölgede incelemelerde bulunmak için geldiklerini söyledi. Görüşmelerine ilişkin bilgi veren McAllister, yargı kararı olmadan görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile görüştüklerini vurguladı.

Türkiye’nin Avrupa’nın stratejik müttefiki olduğunu belirten McAllister, Türkiye’nin büyük bir göçmen baskısı altında olduğunu, bu yükü paylaşmak için Avrupa’nın 6 milyar dolar destekte bulunduğunu bildirdi. McAllister, Türkiye’nin bu yükü taşımış olmasından dolayı müteşşekir olduklarını söyledi.

İdlib’deki insani durumdan dolayı endişe içinde olduklarını bildiren McAllister, 5 Mart’taki İdlib zirvesinde sürdürülebilir bir ateşkes çıkmasını umduklarını söyledi.

McAllister ile Sergey Lagodinsky, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Avrupa Parlamentosu’na davet ettiklerini birkaç defa tekrar etti. Çavuşoğlu’nun bu davete henüz olumlu bir yanıt vermediğini aktaran McAlister, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, Türk vatandaşlarına vize serbestisinin sağlanması konularında AB’nin ilerleme sağlayamadığından yakındı.

Bunun nedeninin de Kıbrıs konusunda yaşanan sorunlar olduğunu hatırlatan McAlister, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarını durdurmak yerine beş sondaj faaliyetini yürütmeyi tercih ettiğini söyledi.

‘Kavala ve Demirtaş serbest bırakılmalı’

Bir soru üzerine David McAllister ve Sergey Lagodinsky, “Maalesef Osman Kavala davasında yaşananlar Türkiye’de yaşanan yargı bağımsızlığı sorununu ortaya koydu. Kavala’nın tekrar tutuklanmış olması ve beraatının ardından tutuklanması kabul edilemez bir durumdur. Adil yargılanmanın şartları net bir şekilde ihlal edilmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi geçen yıl bir karar çıkarmıştır. Bu karar tamamen göz ardı etmiştir. Bu davayı Brüksel’de takip ediyoruz. Türkiye AİHM kararlarını uygulamalı ve Kavala’yı da, Demirtaş’ı da serbest bırakmalı” diye konuştu.

‘Kayyum uygulamaları bizi endişelendiriyor’

Heyet üyesi Sergey Lagodinsky Ahmet Türk ile görüşmelerini ve kayyumlara ilişkin yeni1mecra’dan İrfan Uçar’ın sorusunu özetle şöyle yanıtladı:

“Demokratik yöntemlerle seçilen bütün belediye başkanlarının görevde olması gerekiyor. Demokraside kayyumluk olmaz. Demokratik seçimler varsa o zaman demokratik usuller takip edilmelidir. Avrupa Parlamentosu’nun bu konuda zaten böyle bir görüşü var. Bu mesajımızı Ankara’daki tüm görüşmelerimizde dile getirdik. Türkiye’deki kayyum uygulamaları bizi çok endişelendiriyor.

Şunu da eklemek istiyorum. Özellikle darbe girişiminden sonra Türkiye’nin durumunu anlıyoruz. Terör ve güvenlik ikilemi var. Dengesizlik ve orantısızlık var. Dolayısıyla güvenlik endişesi ile yurttaşların hakları arasında büyük bir dengesizlik var. Şu anda böyle bir denge yok. Üyelik sürecinde sorunlar yaşanıyor. Zaten kayyum uygulamaları da bu sorunlardan biridir.”

‘Birinci yargı reformu paketi hayal kırıklığıydı’

Bakan Süleyman Soylu’yla görüşmelerinde kayyumlar konusunda olumlu bir mesaj almadıklarını ifade eden McAllister, “Birinci yargı reformu paketi tam bir hayal kırıklığıydı. 2. Paket ne olacak, bakacağız” diye konuştu. McAllister; Türkiye’nin stratejik ortakları olduğunu belirterek Türkiye’deki iktidarla, muhalefetle, sivil toplumla diyaloğa devam ettirmek istediklerini söyledi. McAllister, “Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne oldukça yakın tutmak istiyoruz, ancak epeyce yoğun çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.