Arabasına not iliştiren otoparkçıyı gözaltına aldıran savcı için HSK’ye inceleme izni verildi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ünye’de arabasının sileceğine not iliştiren otoparkçıyı gözaltına aldıran savcı için HSK’ye inceleme izni verdi

Prof. Dr. Mehmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise kararlarıyla Altan’ın 5,5 ay fazladan hapis yatmasına neden olan 4 hakim hakkında HSK’ya yaptıkları şikayetin gerekçesiz biçimde reddedilmesini hatırlattı.

Ordu, Ünye’de görevli bir savcının, ikamet ettiği sitenin kapalı otoparkında bulunan aracının cam sileceklerine zarar verildiği ve aracına not bırakıldığı şeklinde şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında notu yazdığı ve aynı sitede ikamet ettiği belirlenen S.U, İlçe Emniyet Müdürlüğündeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, “Arabaya uyarı notu yazan kişi şu an cezaevinde. Niye not yazılan araç yüksek mevki olunca” şeklinde haber ve paylaşımlar yer almıştı.

Bakan Gül’den HSK’ye inceleme izni

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Adalet Bakanı Gül, HSK’ye başlatılan soruşturmaya yönelik inceleme izni verdi.

Ünye Cumhuriyet Başsavcılığının açıklamasında, şahsın sadece not kağıdı yazması nedeniyle tutuklanmasının veya cezaevine gönderilmesinin söz konusu olmadığı, “mala zarar verme” suçuna yönelik soruşturma dosyasının derdest olduğu, soruşturma işlemlerinin usul ve yasa kuralları çerçevesinde hassasiyetle yürütüleceği kaydedildi.

Mehmet Altan’ın avukatı Çalıkuşu’ndan HSK’nın yanıtının paylaşımı

Avukat Figen Albuga Çalıkuşu da bu haberle ilgili olarak müvekkili Mehmet Altan adına daha önce HSK’ya yaptığı dört hakimle ilgili soruşturma açılması talebine HSK’dan gelen yanıtı şu notla paylaştı:

“Otopark mı, Anayasa mı Sayın Bakan”

Çalıkuşu, “Dikkatinize sunuyorum” diyerek Mehmet Altan’ın 5,5 ay fazladan hapiste kalması yönünde kararlar veren dört hakimle ilgili soruşturma açılması taleplerine karşı HSK’nin Altan ve vekiline hiçbir gerekçe göstermeden “şikayetlerinin işleme konulmadığını” bildiren yazısını paylaştı.

AA / Yeni1Mecra