‘Araçlar seyir halinde yanarken iktidar seyrediyor’

DEVA’lı Birol Aydemir, iktidara son zamanlarda sık görülen yanan arabalarda kullanılan akaryakıtın kaçak hidrokarbon içerip içermediğini sordu.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, son zamanlarda medyaya sıkça yansıyan araba yangınlarını iktidara sordu. Birol Aydemir, yüksek vergilerin, artan petrol fiyatlarının ve döviz kurunun etkisi ile zamlanan akaryakıt fiyatlarının vatandaşın alım gücünü zorladığına dikkat çekti.

“Akaryakıt zamları vatandaşı ucuz akaryakıt arayışına soktu”

Aydemir, yüksek vergiler ile oluşan marjların, akaryakıt kaçakçıları için iştah açıcı bir pazar oluşturduğunu ayrıca yüksek akaryakıt fiyatlarının bazı kesimleri ucuz akaryakıt arayışına soktuğunu belirtti. Aydemir, “Bunun sonucunda yasa dışı olarak akaryakıta karıştırılabilen ucuz hidrokarbon kaynak arayışı ortaya çıkmıştır” dedi.

“Yangınların artış sebebi standartlara uygun olmayan akaryakıt kullanımı”

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, durumu şu sözlerle açıkladı:

“Uluslararası verilere göre polis tarafından bildirilen tüm trafik kazalarında, her 1000 motorlu araç kazasından sadece üç kazada yangın meydana gelmektedir. Günümüz yüksek teknolojisi ile üretilen araçlarda çarpışmalı kazalarda dahi yangın meydana gelme riski oldukça düşüktür. Bu sebeple standartlara uygun akaryakıt kullanan araçların seyir halinde aniden alevler içinde kalması olağan bir durum değildir. Seyir halindeki araçların motor yakıt sistemlerinde aniden başlayan ve ölüm veya yaralanma gibi çok ciddi riskler yaratan alevlenme ve yangınların sayısındaki artışın sebebinin standartlara uygun olmayan ve düşük alevlenme noktası sıcaklığına sahip yakıtlardan kaynaklanması olasılığı oldukça yüksektir. Ülkemizin dört bir yanından gelen ve sayısı her geçen gün artan bu olayların ciddiyetle incelenmesi gerekmektedir.”

“Çevre Bakanlığı denetimlerini saha sık ve titiz yapmalı”

Yanan arabalarda kullanılan akaryakıtların denetiminde ciddi eksikler bulunduğunu belirten Aydemir, “Geri kazanım tesislerinden elde edilen sıvı hidrokarbonların akaryakıtlara karıştırılarak başta toplu taşıma araçları olmak üzere motorlu taşıtlarda kullanılması vatandaşların can güvenliklerini tehlikeye atmaktadır” dedi. Motorlu taşıtlarda araç yakıt sistemleri ihlallerinin ve kaçak yakıt kaynaklı yangınların azaltması için etkin bir denetim yapılması gerektiğini vurgulayan Aydemir, “Gerek atık lastik geri kazanma gerekse de kullanılmış motor ve endüstriyel yağların geri kazanım tesislerinin faaliyet izinlerini veren Çevre Bakanlığı’nın denetimlerini daha sık ve titiz yapması oldukça önemlidir” dedi.

DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı Birol Aydemir, partisi adına hükümete şu soruları yöneltti;

•           Türkiye’de faaliyet gösteren geri kazanım firmaları yılda kaç ton atık lastik ve kullanılmış yağ toplamaktadır?

•           Bertaraf için toplanan atık lastik ve atık motor yağlarından elde edilen sıvı ürün miktarları kaç tondur?

•           Elde edilen sıvı hidrokarbonların takibi yapılmakta mıdır? Geri kazanım tesislerinde elde edilen sıvı hidrokarbonlar, yasa dışı yollarla akaryakıtlara karıştırılmakta mıdır?

•           Alevler içinde kalan araçlarda kullanılan akaryakıtın kaynağı nedir? Toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıtların denetimi yeterince yapılmakta mıdır?

•           Kaçak akaryakıtlar terör finansmanı için kullanılmakta mıdır?

•           Atık lastik bertaraf tesislerinde üretilen solvent ve ağır yağların yakıtlara karıştırılıp karıştırılmadığı ile ilgili herhangi bir denetim yapılmakta mıdır?

Yeni1Mecra