Arhavi’deki selde boğulmak üzere olan 2 kişi botla kurtarıldı

Artvin’in Arhavi ilçesinde 22 Temmuz’da meydana gelen selde boğulmak üzere olan Ersin ve Suzan Güzel’i, son anda çocuklarının arkadaşı botla kurtardı.

Ersin Güzel, eşi Suzan Güzel ile son anda botla Süleyman Başköse tarafından kurtarıldı.

Arhavi’ye bağlı Boğaziçi Mahallesi’nde yaşayan eşler Ersin ve Suzan Güzel, Kapistre Deresi’nin taşması nedeniyle su basan iş yerlerindeki malzemeleri kurtarmaya çalıştı. Suyun artması sonucu sürüklenmeye başlayan Ersin ve Suzan Güzel, bağırarak çevredekilerden yardım istedi.

Kurtarılma anı cep telefonu ile görüntülendi

İki kişinin suda boğulmak üzere olduğunu fark eden Süleyman Başköse, botla yanlarına giderek önce Suzan Güzel’i ardından da Ersin Güzel’i kurtardı. Kurtarılma anı çevredekiler tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Görüntülerde, suda çırpınan Suzan ve Ersin Güzel’i Başköse tarafından sırayla bota alınarak güvenli bölgeye götürüldüğü görülüyor.

Ersin Güzel, gazetecilere, su basan iş yerinden çıkmak istediğini ancak eşinin suların bir süre sonra çekileceğini söylemesi üzerine orada kaldıklarını belirtti. Suların kısa süre sonra yükseldiğini ve eşinin boyunu aştığını ifade eden Ersin Güzel, çocuklarının arkadaşı da olan botta bulunan Süleyman Başköse’den yardım istediğini anlattı.

Önce eşinin botla güvenli yere götürülmesini istedi

Ersin Güzel, Başköse’den önce eşini bota alarak güvenli bir yere götürmesini istediğini dile getirerek, “Önce karımı gönderdim çünkü çocuklarımın başında olsun istedim. Çocuklarımın, torunlarımın ona ihtiyacı vardı, o yüzden önce karımı gönderdim.” dedi.

‘Akıntının etkisiyle sürüklendik’

Akıntının da etkisiyle bulunduğu yerden sürüklenmeye başladığına anlatan Ersin Güzel, şöyle devam etti:

“Öleceğimi düşünüyordum sadece başka hiçbir şey düşünemiyordum. Süleyman geldi sağ olsun kurtardı bizi. Torunlarımın kokusunu bir daha alamayacağım diye çok üzüldüm. Süleyman olmasaydı şimdi ben hayatta yoktum. Allah ondan razı olsun. Bir çok kez iflas ettim ama hiç önemli değil, her şey yerine gelir. Bana bir şey verseler, yardım etseler ne olur, etmeseler ne olur? Şükür bugün nefes alıyorum, bana bu yeter. Süleyman’ı da artık üçüncü oğlum olarak görüyorum.”

Süleyman Başköse (sağda)

‘Evden çıktığımda her şeyin suda yüzdüğünü gördüm’

Süleyman Başköse (32) ise arı kovanlarına bakmak için evden çıktığını ve her şeyin suda yüzdüğünü gördüğünü aktardı. Etrafa bakınca suyun içindeki Ersin ve Suzan Güzel’in neredeyse boğulmak üzere olduğunu gördüğünü anlatan Başköse, “Gidecek yerleri yoktu, çağırdılar beni ve gidebildiğim kadar yakınlarına gittim. Önce Ersin abinin eşini aldım, sonra var gücümle Ersin abiye doğru kürek çekmeye başladım.” diye konuştu.

‘Akıntı nedeniyle kürek çekmekte zorlandım’

Başköse, akıntı nedeniyle kürek çekmekte zorlandığını ancak belli bir noktaya kadar gidebildiğini ifade ederek, Ersin Güzel’i de botun üzerine aldığını, ardından da daha büyük botla gelen AKUT ekiplerinin kendilerini başka bir bölgeye götürdüğünü kaydetti.

Olayın yaşandığını sırada hiçbir şey hissetmediğini dile getiren Başköse, ancak sonrasında düşününce hayat kurtarmanın çok farklı bir duygu olduğunun farkına vardığını vurguladı.

AA – ARTVİN